| zoltan119 a întrebat:

Vreau să dau admiterea la facultatea de științe socio-umane din oradea. Voi ce mi-ați recomanda dintre departamentele de resurse umane, sociologie și asistență socială? Care dintre ele oferă posibilități mai bune de carieră la terminarea facultății?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Ca sa stii!---inscrierea la orice concurs de admitere in facultate nu se face pentru un "departament" cum zici tu, ci pentru un program de studiu. Spre exemplu, pentru domeniul de studii sociologice in oferta facultatii FSSU gasesti 2 programe de studiu :sociologie si resurse umane.

Revenind la intrebarea ta, cred ca niciuna din cele 3 ocupatii selectate nu-ti ofera prea multe sanse de a profesa dupa finalizarea celor 3 ani de studii de licenta. Situatia se poate schimba in bine daca iti vei completa licenta cu un master. Alfel, te pierzi in grosul absolventilor cu doar 3 ani de studii care, din lipsa locurilor de munca, nu profeseaza in specializarea pentru care s-au pregatit.
Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Depinde și de ceea ce vrei tu. Și eu-s orădean, nu că ar conta. Cred că ori departamentul de resurse umane, ori cel de sociologie, dat fiind faptul că sunt destul de căutați oameni buni în domeniul resurselor umane. Baftă!

| LoryC a răspuns:

Am auzit că se caută acum sociologi și asistenți sociali. Din ce știu, sociologii sunt bine plătiți.