| Alexandruionut1117 a întrebat:

Vreau sa dau la Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării\Publicitate specializarea Publicitate si as dori niste sfaturi. Ce sa invat, si informatiio in legatura cu specializarea respectiva. Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Băi, flăcău, tu vrei să dai la facultatea de jurnalism (și celelalte) și scrii românește de parcă ai fi venit aici, printre noi, din Patagonia sau insula Tombuctu.
Nu sunt destui agramați în presa românească, născuți din ingineri, economiști, profesori de sport, medici și alte ilustre meserii dar de care s-u lipit precum nuca de perete?
Au „eșuat", cu cea mai mare încredere în priceperea lor, în meseria care se numește „jurnalism".
Și în presa scrisă și în cea audio vizuală.
Vrei să vii și tu printre aceștia dar, mă rog, acum cu diplomă de jurnalist!
Oameni buni, oare chiar atît de inconștienți sînteți și nu vă dați seama că din această cauză a ajuns această țară în starea în care se află? Din cauza acestor „pricepuți la toate" care de fapt nu se pricep la nimic.
Iartă-i, Doamne, că nu știu ce zic!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Modalitatea de admitere şi disciplinele/Tematica/mediile DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Poate revii cu detalii...

Toate cele bune!