| împreunăfacembine a întrebat:

Vreau sa dezbatem un subiect foarte important asa ca va rog sa răspundeți cat mai mulți și prin argumentați libere și deschise.

Sistemul de învățământ din Romania. Am umplut vreo 50 de foi cu defecte ale sistemului de învățământ din România de când sunt elev conștient de toate problemele iar acum vreau sa vad părerile voastre.

Spuneți deschis cum vi se pare sistemul de învățământ din Romania? Foarte deschis și sincer.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Multă informație inutilă predată într-un mod în care o uiți în 2 zile.
orele de sport îs niște tâmpenii în mare parte. e ok să pui copiii să alerge, să facă anumite exerciții benefice pentru spate și restul, dar probele de sport ca săritu caprei, aruncarea mingii de oină și alte astea mi se par niște tâmpenii care doar îi umilesc pe cei care nu pot și le crește dezgustu față de sport. Ar trebuie încurajate jocurile cu mingea sau alte echipamente, alergatul într-un mod plăcut cum ar fi prin parc nu viteză, rezistență etc; stretching, pilates, aerobic și alte din astea. Pentru aerobic chiar nu e nevoie de echipament și e plăcut și eficient, îi și ajută să mai elimine din energie, aș zice chiar că ar fi fain să bage o oră de sport pe zi : poate într-o zi alergare, alta aerobic, alta pilates și tot așa și să se dea notă exclusiv pe participarea la oră.
la fizică-chimie-biologie ar trebuie să se învețe practic, prin experimente și exemple concrete, video-uri demonstrative măcar nu doar prin umplut tablele de desene prost făcute și formule.
Ar trebuie să se introducă o cantină în fiecare școală unde să aibă elevii parte de o masă de prânz calumea. Nu zic să fie gratis, dar să fie la un preț mic, cum ar fi 5 lei o supă să zic. Iar pauza aia să fie pentru toată lumea, să zic la ora 12 o jumătate de oră numa pentru mâncat ca să nu-și mai piardă din restul pauzelor să mănânce ci să aibă timp și ei să iasă să se recreeze.
Ar trebui să pună bănci și foișoare afară multe ca să vrea copiii să iese. îmi amintesc când eram eu în liceu de multe ori nu ieșeam afară fiindcă știam că oricum nu prindem una din cele 3 bănci și să te duci numa așa să dai o tură de curte nu prea-ți venea.
Bac-ul iar e o prostie. Cel puțin la română. Să se facă subiecte la prima vedere, să nu mai existe esee învățate. să se scadă pretențiile pentru conținut și să se puncteze cel mai mult scrierea, coerența, exprimarea ideilor, structura eseului, așezarea în pagină etc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foarte complicat pentru mintea minorilor. Adica inveti la 12 ani despre tonalitatile muzicale/game, masuri, instrumente, esti obligat sa canti chiar daca ai cea mai slaba si tremurata voce, iar la 18 ani, daca vrei sa inveti sa canti la chitara, esti 0 in muzica.
Sau la fizica, tocesti ca idiotul la 14 ani despre puterea curentului electric, iar la 20 de ani bagi in priza un aparat de 4000W pe un traseu al prizei cu fire de 1. 75mm si siguranta de 10A, si nu pricepi de ce se topeste panoul de sigurante.
Adica toate informatiile alea se duc pe bula, cine invata de 10 la toate materiile e la fel de prost ca si unul care a lipsit un sfert din scoala, si abia si-a scos mediile. Asta vine si din atitudinea toxica a profesorilor, care ar vrea sa faci performanta in NOTE, nu sa acumulezi CULTURA GENERALA.
La aproape 10 ani de cand am scapat din sistemul scolar, imi dau seama ce penibilitate a fost, si cat de proasta este programa scolara. Nu stiu cum pot merge la serviciu profesorii de logica si psihologie, cand stiu ca iau salariul degeaba, iar din 300 de elevi ai lor, abia 10 daca inteleg ce studiaza acolo.

| Drimmero a răspuns:

Se bate moneda pe toceala, nu si pe gandirea logica sau cea practica, inveti ca prostul atatea pagini pe care oricum le uiti dupa 1 an. Multe materii la umplutura pentru a nu se face doar 5-6 materii de baza pe care sa te axezi in viata. Nu stiu cum e scoala acum, dar cand am facut-o eu era panarama mare.
Scoala testeaza memoria, nicidecum inteligenta!

| Catrice a răspuns:

Prost d-aia străinii prefera studenții romani (medici, matematicieni etc.)

| Frank51 a răspuns:

Nu straluceste deloc. Dar atata timp cat ai perseverenta nu iti inchide usi, nu te incurca cu nimic.

| stefan9930 a răspuns:

Sistemul de învățământ din România e fără cuvinte. Problema e ca nu vor să avem păreri, ci doar informații. Mi se pare foarte învechit. Majoritatea profesorilor au gandirea aia… vor doar să tocim. Suntem obligați să memorăm tot felul de formule pe care nu o sa le folosim niciodata in viață. Tehnologia a evoluat atât de mult, încât nu avem nevoie de mai nimic ce se predă la școala. Ar trebui sa fim învățați sa folosim tot ce ține de tehnologie.