| albertito2012 a întrebat:

Vreau sa intru la liceu bilingv franceza, sunt clasa a VIII-a si am luat examenul delf A2, mai trebuie sa sustin probele examenului bilingv? multumesc anticipat!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU mai trebuie să susţii examenul de bilingv happy

"Extras din Metodologia de organizare a secțiilor bilingve francofone incluse în proiectul bilateral franco-român " De la învățământul bilingv către filierele universitare francofone" aprobată cu OMECTS nr. 3642 din 03.02. 2011

Art. 2. (1) Nivelul de competență lingvistică minim obligatoriu al unui elev care dorește să studieze începând cu clasa a IX-a într-o secție bilingvă francofonă este A2, conform Cadrului European Comun de Referință pentru Limbi(CECRL).
(2) Organizarea testului la limba franceză și selecţia elevilor pentru secţiile bilingve francofonă se fac conform prevederilor Metodologiei privind organizarea si desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat, în vigoare.
(3) Elevii care, anterior înscrierii la admiterea în liceu, au obținut o diplomă DELF nivel A2 sau superior pot fi admiși la secțiile bilingve francofone, fără a mai susține testul menționat la alin (2). Pentru acești elevi, diploma DELF este echivalată cu nota 10 la testul de limba franceză." - SURSA :
https://sites.google.com/......asa-a-ix-a

Toate cele bune.