| 1123152525 a întrebat:

Vreau sa invat latina, as vrea sa stiu cum sa procedez, precizez ca am 14 ani, as dori un curs sau ceva, cineva stie aici sa ma poata ajuta cu un curs sau ceva, sau ce carti, sau cum ati procedat?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal, dacă vei merge la un liceu de filologie, foarte probabil că acolo se învață și limba latină.
Dacă nu, iei un manual de gramatică a limbii latine.
Apoi, două dicționare ( de preferat cele de Gheorghe Guțu), unul latin - român și altul român - latin( găsești pe la anticariate; aproximativ 20 de lei bucata) și te apuci singur.
Nu e chiar foarte grea.
În mod categoric e mult mai ușoară decît engleza sau germana.
După un studiu serios, de aproximativ doi ani de zile, o vei putea ști destul de bine.