| almaz a întrebat:

Vreau sa-mi aleg facultatea de Relatii Internationale si Stiinte Politice, este o alegere buna sau nu? unde ma angajez ulterior?

Răspuns Câştigător
| adriana_1289 a răspuns:

Am o prietena care tocmai a terminat aceasta facultate si este destul de dezamagita... a spus ca nu are legatura decol cu relatiile internationale.a facut cate putine din orice de care nu era nevoie. Singura sansa dupa parerea mea e sa pleci in afara dupa

| almaz explică (pentru adriana_1289):

Are prietena ta un cond te facebook? as vrea sa vb personal cu ea sa-i adresez niste intrebari, daca are te rog mult trimite-mi adresa de la profil in privat, merci mult anticipat!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru adriana_1289):

Te-ai intrebat ce ar putea face afara unul care nu stie sa faca ABSOLUT nimic? Doar sa faca relatii "internationale" in vreun bordel/cabaret sau mai rau in parcarile de TIR-uri.

| almaz explică (pentru corbulalbrosu):

Din cate stiu eu laabsolvirea relatii internationale si stiinte politice poti face cariara diplomatica, consilier sau expert in probleme internationale si de integrare europeana, in mass media sau in cadrul partidelor politice, poti deveni analist, specialist care elaboreza si implementeaza strategii si programe post-aderare, functionar international, etc. Studiezi istoria relatiilor internationale, teoria relatiilor internationale, drept international si european, economie politica si relatii economice internationale, studii regionale variate, sociologia relatiilor internationale, studii de securitate, filozofie politica, principii si tehnici diplomatice, comunicare politica, limbi moderne, etc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru almaz):

Exact,foarte multe dar niciuna in mod temeinic.Si nu uita pentru toate cele insirate este nevoie sa fii ori un absolvent EXCEPTIONAL si poate ca astfel sa fii cooptat de cineva, ori de o oarecare vechime, ori de o gramada de pile. De persoane bune de dat doar cu gura este tara suprasaturata.