| Derosa a întrebat:

Vreau sa pun o întrebare despre un subiect destul de sensibil și delicat și acela este al treilea război mondial. Am urmărit în mare ce se întâmplă în momentul actual între Statele Unite ale Americii și Iran, am văzut cum niste politicieni din statul Iranian au ars într-o conferință de presă un steag al Statelor. Sunt șanse să fie război? Sau aceste sunt doar niste scuze sa acopere alte subiecte, cum ar fi cel al Austriei? Chiar îmi doresc un răspuns, și cred că ar trebui că înainte să facem glume in care includ subiectul acesta, să ne informam măcar puțin, să nu fac glume pe subiecte de moarte.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad in primul rand de ce e un subiect delicat si sensibil... Ca e un subiect care ne priveste pe toti.
Cat despre razboi... Iranul nu are nicio forta. Singurul lucru de care sunt in state sunt ceva atentate. Si cam atat. Rusia nu se va baga pentru ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru USA, un asemenea război ar costa prea mult și ar câștiga prea puțin. Așa că nu îl vor porni. Dacă Iranul va aranja un atac terorist undeva, Trump va mai trimite o dronă care să omoare pe cineva, ceva de genul, dar să trimtă trupe în teren, nu.

| DarthNiger a răspuns:

Aia e Australia nu Austria

| Dragosdoar a răspuns:

Buna
Pentru ca presa abereaza grav de mult pe acest subiect ispre pentru audienta si ca publicul sa stea pe jar citind tot felul de articole infricosatoare, iti voi spune cum este de fapt situatia. Nu va fi niciun ww3, ci un razboi de influenta-dc e sa fie si nu se calmeaza situatia.Repet inca odata "razboi de influente" Vezi razboiul din vietnam sau razboiul afgano-sovietic
In conflict e vorba de Iran si principalul ajutor/aliat Rusia
, care va interveni in razboi prin suplinirea Iranului cu armament sofisticat gen sisteme s400 antiaerine adversari lor SUA, cu aliati ei din orientul mijlociu Israel si Emiratele Arabe si alte tari arabe cu care mai sunt ei aliati.In cazul asta razboiul se termina crancen de repede.Iranul are rachete balistice nucleare, dar nu pot lovi peste continente din pacate.Au fost facute sa loveasca Israel doar. Marea deozordine care ar rezulta de fapt din acest conflict este petrolul care deja a urcat la pret pe piata mondiala din vara incoace. Iranul poate inchide foarte frumos stramtoarea Omuz si pretul petrolului explodeaza, afectand economia la nivel mondial
Dc va fi un razboi, ceea ce nu prea cred.probab ca asa spuneau oamenii acum 2 ani si cu korea de de nord, nu va fi altceva pentru SUA decat testarea ultimelor inventi militare gen avionul f35 sau sistemul anti racheta Iron Dome.La fel si pentru rusii, vor trimite armanent avansat in iran sa i vada efectivitatea

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Si eu sunt foarte curios, iar dupa parerea mea, sansele sunt mici sa inceapa, pentru ca e multa munca ca sa poata incepe un razboi. Sunt multe contracte semnate si chestii, dar nici eu nu stiu sigur. AStept si eu raspunsuri la intrebarea ta!