| darkus14 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce se intampa cu bacul din 2013 pentru ca an auzit ca nu s-a aprobat bacul diferential dar in programul bacului publicat http://www.adevarul.ro/......22805.html nu am gasit proba la matematica.Sunt la profilul Tehnician proiectant CAD.

1 răspuns:
| AngelBoy a răspuns:

Bac-ul din 2013 se va da diferentiat, inca nu s-a aprobat, dar sunt 100% convins ca din 2013 bacalaureatul va fi impartit in doua: national (care se da la fel ca pana acum)- care o data trecut iti da dreptul de a merge la facultate, la oricare vrei si cel profesional, care este mai usor, dar care nu-ti da voie urmezi studii superioare.
Tu, fiind pe profil tehnic o dai la romana, matematica (M2) si la alegere din: Biologie, Fizica si Chimie
Ca un sfat, invata pentru cel national, chiar daca ala profesional este usor de luat nu o sa faci mare branza cu el, in curand diplomele de bacalaureat o sa fie foarte apreciate pentru ca nu il mai ia oricine, cu o diploma de bacalaureat o sa fi cu un pas inaintea celor cu diploma profesionala.