| Artemesia a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva : care este cartea voastra preferata si de ce? Motivati-va raspunsul, va rog!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Umm. cred ca "Ciresarii " de Constantin Chirita. ^^
De ce? Pai pentru ca ma regasesc in tot. Povestile lor de dragoste, dezamagirile adolescentine, jocurile copilariei. parca sunt eu acolo happy.

[BTW, numele ti`e japonez si poza e cu un personaj de anime big grin.Iti place Japonia? big grin]
Piisu happy

15 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult Maitreyi pentru ca este un roman ce prezinta dragostea dintre o indianca si un roman(chiar autorul) si este descrisa dragostea lor intr-un mod fantastic, diferenta dintre aceste doua lumi si puterea de a lupta impotriva celorlalti pentru implinirea iubirii.

| crystynel23 a răspuns:

Contele de monte cristo deoarece este vorba despre un baiat de 19 ani care are o viata minunata, o iubita minunata si este acuzat de tradare in 1814 iar de acolo viata lui se strica, ii tare gfaina deoarece e vorba despre drama, dragoste, mister, aventura... funda?

| Artemesia explică:

Toate cartile pe care le-ati mentionat cred ca sunt foarte interesante, desi nu le-am citit chiar pe toate.Insa mie imi place in mod special tragedia "Romeo si Julieta", chiar nu stiu de ce.

| Artemesia explică:

Si mie imi place "Ciresarii" sa stii! Si da, Japonia este o tara foarte interesanta, dar mie imi plac anime-urile mai mult.

| Artemesia explică:

Da Mariposa, "Maitryi" este o carte foarte interesanta.Chiar aveam de gand sa o citesc.

| Artemesia explică:

Artisartb, cum adica se termina cam trist? Eu nu am citit volumul al III-lea, doar primele 2. Poti sa-mi spui de ce afirmi asta?

| Artemesia explică:

Adica ce se intampla in ultimul volum, de se termina trist?
Si inca ceva: de unde ai gasit sa-ti cumperi vol III original? Eu nu gasesc vol III nici unde, nici original, nici tradus.

| Esf22321 a răspuns:

Cartea ignorantei. Este vorba despre raspunsurile care oamenilor li se par foarte logice, si foarte cunoscute in viata de zi cu zi, dar explicate cu argumente contra. Ti-o recomand, este foarte marfa.

| リナ a răspuns:

Hmm...seria Araminta Nalucila de Angie Sage. Este o serie de carti despre viata unei fete de vreo 13 ani. E o serie de carti bestiale.Merita citita!winking ^.^
P.S. Si mie imi place Japonia.Ador istoria ei si toate celelalte. La fel si anime-urile. ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Harry Potter! Este vorba despre vraji si vrajitori, magie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anonimule, d-aia iti place tie? Amin!

| pure9 a răspuns:

Pai cartea mea preferata este Zodia indragostitilor de Giulia Carcasi pentru ca in ea este vorba de o fata care are o relatie cu un baiat si spre final ajunge sa fie cu prietenul ei cel mai bun. E destul de draguta mai ales ca este scrisa din doua perspective - a ei si a lui - Merita cititita, cred ca am cititio de vreo 4 ori laughing. Presupun ca majoritatea care au citit-o se vor regasi in ea. A doua ar fi Nu plange sub clar de luna. Oricum daca vrei poti sa incerci sa le citestiwinking

| joanamm23987465 a răspuns:

Cartea mea preferata este: alice in tara oglinzilor, pentru ca este actoala iti explica prin inteles este distractiva si este de fete pentru ca parca tu esti alice este cu tot felul de minuni si pana la urma razi cu pofta de ce s-a intamplat!

| whiteOdrink a răspuns:

Paulo Coelho- Diavolul si domnisoara Prym
Arthur Golden - Memoriile unei gheise... etc etc

| artisartb a răspuns:

Pai...cartea mea preferata este (si va ramane) "Piratica" de Tanith Lee dar din cate vad eu cred ca ai citit-o deja. De ce imi place? E greu de explicat. La inceput nici nu vroiam sa ma ating de ea "pirati! cui ii trebuie? Mie nu imi plac piratii!" dar mai tarziu, cand am incercat sa o citesc si cand am vazut ca fata aia chiar nu are de gand sa omoare pe nimeni si nu e nici pe departe asa cum am crezut eu, nu mai rezistam nici un minut daca nu citeam si m-am facut curcubeu cand am vazut ca al treilea volum nu e in Romania desi pana la urma nu mi-a stat nimic in cale. Grozava cartea desi se termina cam trist.