| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva important.
Pentru a sustine teza de doctorat ( proiectul ) trebuie neaparat carti publicate sau cel putin o carte? Sau nu trebuie sa am carti scrise de mine sau articole ca sa pot face doctoratul?
Va rog sa imi explicati in ce consta si daca trebuie sa am o carte sau mai multe scrise de mine pentru a putea sa ma inscriu la doctorat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG 567/2005 si Ordinului MECT nr. 4491/2005, regulile aplicabile pentru admiterea la docorat se elaboreaza de fiecare institutie organizatoare de studii de doctorat, cu respectarea celor doua acte normative. Citeste cele doua acte normative si apoi cauta reglementarea institutiei unde vrei sa sustii doctoratul si vei afla conditiile de admitere. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai da nu se sustine doctoratul la o Universitate aleasa de mine? Si stiam ca ar trebui sa am o carte publicata sau articole una din astea.
Sau difera de la Universitate la universitate?