| cristina1983 a întrebat:

Vreau sa va intreb: stiti este colegiu de politie dupa clasa 9 sau 8?

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie!
Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune!

| cristina1983 explică (pentru bursuc001):

Scoala de politie este dupa clasa 9

| bursuc001 a răspuns (pentru cristina1983):

NU există nici o Şcoală de Poliţie ( nici din clasa a 9-a şi nici din altă clasă )!
Trebuie să TERMINI liceul ( adică 12-13 clase ) să promovezi BAC-ul şi abia apoi te poţi înscrie la cele care ţi le-am indicat anterior!

NU încurca un Colegiu Militar cu Şcoală de Poliţie!
Primul este de la Armată, celelalte de la Poliţie - NU au legătură una cu alta!

| justanotheruser99 a răspuns:

Cred ca te referi la Liceul Militar. Mi se pare ca mai importante sunt Liceu Militar Mihai Viteazul, Ștefan cel Mare si Dimitrie Cantemir. Acestea le poți urma după clasa a 8-a, dar trebuie sa dai mai multe probe: psihologica, sportiva, teoretica, medicala etc.

| cristina1983 explică (pentru justanotheruser99):

Dar liceu de politie dupa clasa 8 nu-i doar. Liceul Militar este

| cristina1983 explică (pentru justanotheruser99):

Stiti unde se afla Liceu Militar Mihai Viteazul, sau pe ce strada

| justanotheruser99 a răspuns (pentru cristina1983):

Bulevardul Revoluției 1989, Nr. 25, Alba Iulia