| xBlackPearlX a întrebat:

Vreau si eu asemanari si deosebiri dintre elevii de ieri si elevi de azi (sau invers)

Fundaaalove struck

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Elevii de ieri şi alaltăieri sînt astăzi la catedre, doctori, ingineri, muncitori. Cei de astăzi, cei mai puţini sînt în bănci(la şcoală), restul la fumat, prin spatele şcolii, în alte locuri în postură de chiulangii, serile prin cluburi, barur
i şi discoteci, la volanul unor maşini bengoase, cu pipiţe (sau pe post de pipiţe), cu băutură, droguri şi sex, la ordinea zilei şi de rest ...pauză. Copiatul, întrebări pe TPU sau...Dă-o-n măsa de şcoală, că am să trec eu clasa!
Sau...Profesorii sînt răi, nu explică bine, sînt pretenţioşi, vor prea mult de la noi! Vor prea multe teme! Noi cînd să ne mai şi odihnim? Ce e nevoie de atîta învăţătură?
De acord! Dar cine vă obligă să mergeţi la liceu? Şcolile de meserii nu sînt bune, nu sînt de nasul celor şmecheri, leneşi, puturoşi, chiulangii. Toţi vor să fie DOMNI. Nimeni nu vrea să fie agricultor, mulgător la vaci, vidanjor, măturător de stradă, mecanic auto, electrician, strungar.
Aia e! De-aia am ajuns unde sîntem!
Ecce homo! Fiat lux!

6 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Din ce punct de vedere? -_-

| xBlackPearlX explică:

Nu vreau muzicaaa

| xBlackPearlX explică:

Scolar

| Holocaust a răspuns (pentru xBlackPearlX):

Mda,nu inteleg.Mai bine fac(,) ca mine.Deci eu prin "elevii de ieri" inteleg pe aia de acum.maxim un deceniu laughing
Deci atunci,elevii erau preocupati cat de cat de scoala,stiau sa aiba o copilarie placuta,stiau sa se joace un joc,cu mingea, cu coarda blahblahblah...
Azi, unii nu mai dau 2bani pe scoala, stiu mai multe despre viata "intima" a unei persoane decat stiam eu la varsta lor, sa nu zic ca unii deja si-au inceput-o(ma refer la unii pustani de 11-13ani)stau pe net toata ziua,pe un scaun,nu mai fac deci sport,si astfel majoritatea devin supraponderali,de unde continua cu diabetul, si in final ajung in spitale, plangandu-si de mila.Asta din punctul de vederere al unui pesimist.Ca optimist...

lumea pare ceva mai frumoasa, dar ireala.

| madutzasp a răspuns:

"cred ca diferenta sintre generatia noastra si voastra consta in lipsa de respect".cu ceva timp in urma elevii erau foarte diferiti fata de elevii din zilele noastre.erau mult mai respectuosi, cuminti si aveau frica de profesor.acum mai gasim de ici pe colo copii disciplinati, care privesc cu respect si admiratie spre dascalii lor si cu drag de carte.in trecut elevii erau obisnuiti sa munceasca.astazi nu se poate spune cu exactitate cati copii mai invata asa cum se facea odata iar in cazul in care parintii ii solicita sa si munceasa, acestia de obicei nu mai citesc si folosesc acest fapt drept scuza pentru esecurile lor scolare. sper ca te-am ajutatbig grin