| AnckPuff a întrebat:

Vreau si eu mari matematicieni! Si ceva detaliipuppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

1.Pitagora-grec,cercetator,a descoperit multimea numerelor ireationale, a gandit mai multe teoreme spectaculoase ex."Celebra teoreme a lui pitagora"
2.Aristotel-grec,(Alexandria)-matematician
3.Arhimede -grec(Hayem)-atlet, fizician, matematician
4.Eratosthene-grec(Cyrene)-geograf,matematician, a calculat cu exactitate circumferinta Pamantului si inclinatia pe axa
5.Ptolemeu din Lagos-A relatat un nou numar, respectiv "13" si in decursul a mai multor ani a descoperit ca multimea nr. N este infinita
6.Thales-matematician,iluzionist,descoperitor al proportionalitatii
Cam astia sunt primii cei mai imporatanti.

4 răspunsuri:
| babzibazatu a răspuns:

Sa nu uitam totusi de Euclid care a fost parintele matematicii moderne si a unui nou tip de geometrie, cea euclidiana.

| Flav a răspuns:

Spune, fiule, te ascult.

| a1doru a răspuns:

Blaise Pascal,Pierre Fermat[teorema care-i poarta numele],Isaac Newton, Gottfried von Leibruz[calculul diferential si calculul integral]. sunt o gramada da lumea ii stie, in general, pe aia din antichitaterolling on the floor

| wintage a răspuns:

Pana si Leonardo da Vinci si-a lasat amprenta in matematica de astazi... El era un uomo universale...