| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu un subiect de teza pentru romana clasa a 6-a semestrul al 2-lea.Dau Funda! (Dau teza peste 2 zile). sad

Răspuns Câştigător
| Alexandra_Alexa_1988 a răspuns:

Cred ca asta vei avea :Clasa a VI-a Lucrare scrisă la limba şi literatura română
Semestrul I
I. (60 p.)
Citiţi cu atenţie textul de mai jos pentru a răspunde cerinţelor:
„[...] Într-o zi, pescarii împărăteşti se sculară des-de-dimineaţă şi-şi aruncară mrejile în apă. Tocmai în clipa când cele din urmă stele se stinseră de pe cer, unul dintre pescari ridică mreja şi văzu ce n-a mai văzut: doi peştişori cu solzii de aur."
(Ioan Slavici – Doi feţi cu stea în frunte)

a) Selectaţi, din text, două cuvinte care conţin diftongi şi unul care conţine vocale în hiat.( 9 p.)
b) Cărui gen literar îi aparţine textul? Care este modul de expunere folosit de autor? ( 9p.)
c) Găsiţi antonimele cuvintelor:„se sculară", „se stinseră", „ridică". ( 9 p.)
d) Precizaţi trei termeni din familia lexicală a cuvântului „împărătesc". ( 9 p.)
e) Alcătuiţi enunturi scoţând în evidenţă omonimia cuvântului"lac".( 3 p.)
f) Despărţiţi în silabe cuvintele: pescarii, mrejile, dimineaţă. ( 6 p.)
g) Conjugaţi verbul „a vedea" la modul indicativ, timpul trecut, perfectul- compus(6p)
h) Alege, prin subliniere, forma corectă a verbelor: Nu fii/ fi obraznic!; Să vi/să vii la mine.; Tăceţi!/ Taceţi! (9p)

II. (30 p.)
Povestiţi expoziţiunea şi intriga operei literare „Sobieski şi români", de Costache Negruzzi.( 15-20 rânduri).

Clasa a VI-a Lucrare scrisă la limba şi literatura română
Semestrul I
III. (60 p.)
Citiţi cu atenţie textul de mai jos pentru a răspunde cerinţelor:
„[...] Într-o zi, pescarii împărăteşti se sculară des-de-dimineaţă şi-şi aruncară mrejile în apă. Tocmai în clipa când cele din urmă stele se stinseră de pe cer, unul dintre pescari ridică mreja şi văzu ce n-a mai văzut: doi peştişori cu solzii de aur."
(Ioan Slavici – Doi feţi cu stea în frunte)

a)Selectaţi, din text, două cuvinte care conţin diftongi şi unul care conţine vocale în hiat.( 9 p.
b)Cărui gen literar îi aparţine textul? Care este modul de expunere folosit de autor? ( 9 p.)
c)Găsiţi antonimele cuvintelor:„se sculară", „se stinseră", „ridică". ( 9 p.)
d)Precizaţi trei termeni din familia lexicală a cuvântului „împărătesc".( 9 p.)
e)Alcătuiţi enunturi scoţând în evidenţă omonimia cuvântului"lac"( 3 p.)
f)Despărţiţi în silabe cuvintele: pescarii, mrejile, dimineaţă. ( 6 p.)
g)Conjugaţi verbul „a vedea" la modul indicativ, timpul trecut, perfectul- compus(6p)
h)Alege, prin subliniere, forma corectă a verbelor: Nu fii/ fi obraznic!; Să vi/să vii la mine.; Tăceţi!/ Taceţi! (9p)

IV. (30 p.)
Povestiţi expoziţiunea şi intriga operei literare „Sobieski şi români", de Costache Negruzzi.( 15-20 rânduri).

mult noroc la teza!

| eVobb a răspuns (pentru Alexandra_Alexa_1988):

Merci f mult chiar o sa-mi fie de mare ajutor

1 răspuns: