| Anonimouse25163 a întrebat:

Vreo metoda prin care pot sa invat rapid formulele la matematica?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că ziceam în altă postare: exerciții în draci!
Altfel nu merge.

| NLS a răspuns:

Noi le conspectam pe foi separate, in chenare colorate...
si le repetam de cate ori era nevoie.
Si facand exercitii ajuta. Daca esti cu mintea "acolo", retii atat formulele mai usor, cat si ceilalti pasi necesari (inlocuiri, combinari de formule, trick-uri.).

| Lioana a răspuns:

Scrie-le pe toate pe aceeași foaie. Vizualizandu-le impreuna si comparandu-le le vei înțelege mai bine și le vei putea reține mai ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asigura-te ca intelegi formula, in primul rand. Apoi rescri-o de 100 de ori.

| Rihhana1 a răspuns:

Scrie-le de mai multe ori si cu pixuri colorate.winking

| Ard_Ug_1981 a răspuns:

Le scrii pe un pix cu un ac. Cu un ac zgarii formulele pe un pix iti intra in jur de 100 formule?