| anonim_4396 a întrebat:

1.Care credeti ca este diferenta dintre prietenie foarte puternica si apropiata si o relatie de cuplu?

2. Voi, cand alegeti sa fiti impreuna cu cineva, alegeti asta in pilon central pentru ca sunteti "atrasi"(fizic) de persoana respectiva, sau pentru ca o iubiti spiritual, afectiv in principal? Pot fi ambele, dar eu intreb despre cea initiala, pe care e bazata alegerea la inceput.

3.Pentru voi, dorinta de a face sex cu cineva, coincide cu iubirea(afectiv) pentru persoana respectiva? Sau este invers proportionala, adesea? Sau sunt doua chestii pe care le percepeti individual?

Astept raspunsuri pentru cele trei idei.Este vorba de PUNCTE DE VEDERE, nu raspunsuri concrete, pe care sa vi le considerati absolute.

Multumesc.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

1. Prietenia apropiata cum zici tu e ca si cum acel amic e o persoana de incredere si te poti baza pe ea in orice moment, relatia e cam la fel numai ca aici intra si treaba sexului.
2. Eu de fiecare data evit sa am o relatie serioasa din cauza esecurilor din trecut am decis sa nu mai am prietena.
3. Sexul nu are nici un rost pentru mine nu e deloc o necesitate si nu sunt obsesionat cu asa ceva.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

1.Un prim criteriu pe care îl avem în vedere atunci când legăm o prietenie îl reprezintă nevoile şi trebuinţele psihologice. Una dintre acestea o reprezintă nevoia de a şti, de a dispune de unele informaţii despre cei din jur.
Când informaţiile sunt limitate, relaţiile se vor desfăşura sub auspiciile incertitudinii şi se rămâne deci, la stadiul de pură prietenie.Cu cât o persoană dispune de mai multe date despre persoana cu care intră în relaţie, date cu privire la caracterul acesteia, la statutul profesional, la dorinţele, nevoile şi idealurile lui, cu atât relaţiile se vor desfăşura mai uşor şi se poate construi o relaţie de cuplu.
2. Nu pun foarte mult accent pe fizicul unei persoane; e de ajuns ca trăsăturile de caracter să fie pe placul meu.
3.Coincide cu dragostea "oarbă" şi nu cu cea raţională,aşa cum cred că ar fi trebuit să fie.
Dragostea oarbă (pasională) este un amestec confuz de dorinţe şi atracţie sexuală,anxietate şi destindere,altruism dar şi gelozie (ca să vezi!)Aceasta este neînsoţită de intimitate şi angajare, ceea ce face să apară repede şi să dispară la fel de repede.

Bineînţeles că ceea ce am scris eu aici nu le consider decât nişte simple puncte de vedere, ar fi penibil să cred că tot ceea ce spun este corect şi valabil pentru toate persoanele, deci, nu mă consider posesoarea adevărului absolut.

Baftă happy.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@CristinaCorporatrista

Tu m-ai spart cu "m-ai spart".