| MoNsTeR a întrebat:

1 martie e ziua femei nu? 8 martie ii ziua mamei?(eu asa stiu... da se da cadouri si la cele care nu sunt mame). deci ma lamureste si pe mine cineva pls ce inseamna exact 1 si 8 martiebig grin?

14 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

1 martie simbolizeaza sosirea primaverii, iar 8 martie ziua mamei si a femeii.

| costymaximus a răspuns:

1 martie e sarbatoarea martisorului, iar 8 martie e ziua femei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 martie=ziua martisorului si 8martie=ziua femeii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 Martie este de martisor[atunci cand se dau martisoare.], iar 8 martie[ziua femeii/mamei].:X

| Sara a răspuns:

Eu sunt din moldova si azi s-au dat martisoare si cadouri doar la baieti, si de 8 martie baietii dau fetelor. E o traditie a locurilor.

| asdffghjjkl a răspuns:

Din cate stiu eu 1 martie e ziua femeilor iar 8 martie a mamelor big grin

| Didw a răspuns:

1 Martie - Martisorule pentru fete/femei
8 Martie - Ziua femeii happy

| BuBuLyNa a răspuns:

1 martie pentru mine inseamna venirea primaverii(e prima zi de primavara oficial chiar daca in unele locuri nu este asa afara) si ziua in care femeile primesc martisoare care inseamna primavara, iar 8 martie este ziua mamei(femeile), o zi in care primesc flori, cadouri etc., pentru mine 8 martie este o sarbatoare dediacat femeilor ca 9 martie ziua barbatilor.la multi ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 martie sosirea primaverii, 8 Martie ziua mamei, eu asa am crescut si copii mei cit au fost la scoala tot asa au stiut. De 8 Martie veneau acasa cu poze si cu cite o poezioara pentru. mama.

| Roby67 a răspuns:

Da, ai dreptate. Doamnele si domnisoarele au cel putin doua zile pe an, si noi, saraci de barbati, nici nu stim ca avem o zi. Sti ceva, noi le dam flori cand vor ele si ne luam "flori" cand vrem noi. Asta da democratiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 martie semnifica inceputul primaverii iar 8 martie ziua in care doamnele si domnisoarele sunt cele mai fericite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt din Oradea, la noi data de 1 Martie inseamna sosirea primaverii, 8 Martie este ziua femeilor, domnisoarelor, iar ziua Mamei este prima duminica din luna Mai. Eu cred ca lumea este in confuzime cu ziua mamei, deoarece in copilarie, felicitariile pe care le-am dat mamei, ea era unica femeie din viata noastra...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 martie se dau martisoare 8 martie ziua femeii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 martie este ziua martisorului, iar 8 martie e ziua mamei