| Mariaaaaa02 a întrebat:

3 motive importante in viata pentru a fi fericit? care ar fi? care este scopul unui om in viata asta? eu nu mai inteleg nimic.lupt pentru a fi frumos in viata mea dar, nu reusesc pana la capat...motivul o mama care bea in fiecare seara,si o apuca scandalul,o delasatoare,tata,un alcoolic depravat,violent,si cand e treaz bineinteles,lipsa comunicarii in familie. ei vor sa plec din casa asta faptul ca nu le dau tot salariu (de nimic),desi ei muncesc,dar sunt plini de datorii,si nu reusesc sa scape. eu sunt la mijloc. surorile au plecat deacasa,pentru ca au fost alungate practic de acesti oameni numiti,parinti de astfel,au ajuns acum bine,eu nu pot apela la ele deoarece s-au facut viata lor.dar eu neavand pe nimeni? unde sa ma duc,ce sa fac,ma zbat sa-mi fie bine,dar sincer parca numai pot sa indur calvarul,se fura intre ei, se certa scandal in fiecare zi, betiii la cateva luni, amandoi beau. Incerc sa-mi ridic singura moralul, sa ma incurajez, sa ma bucur de viata ca-s tanara dar parca s-a umplut paharul de 24 de ani nu am vazut nimic in aceasta familie frumos,bucurii,armonie,intelegere,veselie,dragoste,incre dere,nadejde,credinta,si va spun sincer,tanjesc dupa asfel de lucruri deoarece am vazut la multa lume asa ceva lucruri care mi e mi se par sfiinte,si in zadar in aceasta casa,am incercat de sute de mii de ori sa fac o atmosfera de famile frumoasa,(o sa vi sa para foarte banal) sa-i pun pe ai mei la masa sa mancam impreuna,si sa spunem "sarut-mana pentru masa,a fost bun" e dureros sa intri in propria casa,familie,si sa nu poti spune sarutmana mama,pentru ca e scandal deja, toata lumea cu o falca in pamant una in stanga dreapta, si deja, vrei doar sa te duci in camera si sa fii tu cu tine! ce sa fac? ofer fundita, pentru cel mai bun raspuns, sfat etc.Multumesc

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, insa din pacate, nu cred ca mai poti face ceva acum.
Deja la 24 de ani, este cam tarziu sa incerci sa iti aduci parintii impreuna. Ei au trait in acelasi fel, probabil in jur de 30 de ani, imi pare rau sa-ti spun, dar cred ca orice ai incerca, nu cred ca va avea rezultate.
Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa te muti din acest mediu care nu iti face bine.
Poate reusesti sa vorbesti cu una dintre surorile tale, daca te poate primi sa stai la ea. Eventual ii poti plati o suma, o mica atentie. Daca nu, poate ai o verisoara, ruda cu care te poti muta. Ori chiar o prietena, daca stii ca sta in chirie, intr-un apartament cu doua camere, ati putea imparti chiria si cred ca v-ar fi mai usor.
Nu cred ca ar trebui sa astepti sa intalnesti vreun tip cu care sa te poti muta. Nu are rost sa depinzi de cineva. Insa daca intalnesti vreun baiat care-ti propune sa va mutati impreuna, de ce nu? Insa incearca sa nu depinzi numai de optiunea asta.
Oricum ai face, cred ca ar trebui sa te axezi pe ideea de a gasi o modalitate sa te muti din casa parintilor.
Multa bafta!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleci la munca in strainatate sau la una din sorele tale, pui cot la cot si va descurcati in viata.

| HaHaGirl a răspuns:

Ok deci tu nu esti multumita de mediul in care traiesti, e mai simplu decat simplu, schimba-l, ai 24 de ani nimeni nu te ridica tu te ridici singura tu trebuie sa te zbati sa iesi la suprafata,incearca sa fii independenta,cu asa parinti nu te uita in spate,ia-ti tot tam tamul si pleaca,toata lumea spune ca ''vai e usor sa zici ca sa pleci de langa parinti sa fii pe picioarele tale'' nu,nu e greu,eu singura m-am ridicat ai nevoie deincredere in tine si optimism,ia-ti inima in dinti si zi 'gata,azi plec',eu nu am foost in locul tau,dar de mica am fost mai independenta si nu am acceptat ajutorul parintilor,nici familia mea nu e perfecta, a nimanui nu e, dar trebuie sa te multumesti cu cat ai, capul sus si tine-te tare, o sa dai peste multe greutati dar fii puternica si treci peste, am doar 20 de ani dar stiu foarte bine ce-ti zic.Si ca sa-ti dau cele 3 motive, uite aici:
Sa descoperi necunoscutul, sa iubesti si sa fii iubita si sa simti mandria, sa simti ceea ce simte un om cand realizeaza ceva e unic si ca sa fiu mai la mintea adolescentilor uite alte 5 pe care de-a lungul celor 20 le-am adunat:
Otrava e scumpa si se gaseste greu.
Ca sa urc pana pe bloc imi e foarte lene.
Se subtiaza comunitatea emo cu un membru.
Ca sa reusesti din prima nu poti, cutitele, parintilor sunt foarte tocite.
Prietenii vazandu-te mort intr-un stil naspa, nu vor reusi sa nu izbucneasca in ras, ambianta emo fiind destramata.
Sunt sigura ca din cele 5 ai inteles esentialul, succes si nu renunta la viata sau la visele tale!

| Dannyofficial a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, incearca sa schimbi strategia si sa te impui alfel thinking meriti mult mai mult happy deja acum incepe viata ta. Si sincer imi pare rau pentru tine sad

| russian1995 a răspuns:

Eu zic sa-ti cauti sufletul pereche si sa bautati undeva cu chirie! Sau chiar si tu singurica poti face asta! Altel nu ai sa poti strânge un ban! Sa iti faci un viitor! E foarte greu. Nu am trăit asemena lucruri dar am întâlnit des! Deci stiu cum e! Lupta mai mult pentru tine, pune-te înaintea lor, pana nu va fi prea târziu!

| radioactive00 a răspuns:

Cu ce să încep? În primul rând, ai o vârsta, o viață întreaga înainte. Cunosc o fată care stă singură într-un apartament de la 16 ani, deci de ce tu nu ai putea? Dacă nu ai bani, ai îndurat atâtea până acum, luptă pentru tine și pune un ban deoparte lună de lună, mai vinde ceva ce nu iti mai trebuie și încearcă să te muți măcar cu chirie.
Dacă nu poți și nu poți, încearcă să povestești unei rude care iti e mai apropiată și să te ajute și ea cu ceva, cu un loc unde să stai sau măcar cu un sfat.
În cazul în care să te muți nu e o soluție la problema ta, vezi-ți de viață! Dacă e scandal când vi acasă, intră, salută-ți familia și lasati lucrurile de la serviciu si fa stânga împrejur.
Pleacă să te plimbi, mergi la o cafea cu o prietenă, stai pe o bancă și vorbește cu cineva drag la telefon.
Când trebuie să stai acasă, citește, e un ajutor foarte bun. Cel puțin scapi pentru câteva ore de problemele tale și intri în lumea personajului. Ascultă muzică ca să nu mai auzi și să numai suferi.
Găsește un moment, în care amândoi părinții tăi să fie treji și discută. Spune tot ce te doare, că vrei să ai o familie frumoasă și că te dor toate lucrurile care se întâmplă.
Dar mai presus de toate, roagă-te la Dumnezeu, fii curajoasă și puternică, relaxează-te, fă-ți mici bucurii din când în când și ai încredere în tine și în viitorul tău.
Doar o dată ești tânără!

| BeatrizBetty a răspuns:

Buna...Inteleg ca sunt parintii tai, si, asa cum sunt ei tot ti la ei si nu ai vrea sa te desparti de casa parinteasca...Insa esti in floarea vietii...chiar vrei sa iti continui viata asa? Nu te-ai saturat de atata cearta, scandal? Cauta-ti jumatatea si luati-va o garsoniera, ceva... pune-ti ban peste ban amandoi, sau daca nu gasesti pe nimeni, tu singura fa acest lucru! Nu poti trai asa! Esti tanara! Pt ce te-au crescut? Ca sa-i intretii pe ei cu bautura si mai stiu eu ce? Gandeste-te bine!

| Mariaaaaa02 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! sunt pline de energie pozitive si optimism! dar sa mai adaug ceva. parintii mei niciodata nu se vor schimba deoarece am avut discutii cu ei,despre asta,tot ce e in casa,nu s-a schimbat nimic,NU sunt genul care sa stau cu ei o viata intreaga,eu cand ies din casa sunt altfel, plina de umor zambitoare, dar totul e in suflet, incerc sa maschez si sa privesc partea buna a lucrurile. eu sunt independenta, nu depind de ei de la 15 ani, muncesc, sa am banutul meu. vremurile de astazi sunt mai grele ca sa imi permit sa ma mut cu chirie, cu un salariu minim pe econimie. In fine va multumesc mult(ps. imi este greu sa aleg un raspuns bun, pentru ca toate sunt pline de incurajare)

| Sandru_Raluca_1994 a răspuns:

Sa ai incredere in tine si curaj sa schimbi ceva, daca pentru ei nu poti atunci incearca pentru tine! Ia exemplu, lupta ca tu sa nu ajungi niciodata asa, daca ei sunt pierduti tu macar mai ai o sansa.Chiar daca acum ti se pare ca nu exista scapare si ca nu ai nici o posibilitate sa schimbi ceva, nu te lasa! O sa vezi ca incetul cu incetul lucrurile o sa mearga mai bine. Sper sa reusesti, iti doresc numai bine.Si nu uita, TU esti puternica si nu renunti!