| Sorina45677 a întrebat:

A venit fostul meu soţ tatal fetei sa vada fata fata are 6 ani nu mai vreau sa îl las să vadă fata pentru ca el în acesti 5 ani nu a venit niciodata sa o fata şi na platit nici pensie alimentara.El nu înţelege ca nu vreau să îl las ce aş putea să fac?

7 răspunsuri:
| maria1801 a răspuns:

Depinde cum este custodia structurata, daca are dreptul la vizitatii doar cu acordul dvs, daca ati spus nu si nu intelege maxim puteti sa contactati autoritatile. Faptul ca nu a platit nici pensie alimentara si ca nu a venit atata timp arata faptul ca nu e neaparat un tata devodat, ati putea sa vorbiti din nou cu un avocat ori sa plateasca si cu timpul daca arata ca e devodat poate mai discutati despre custodie, daca nu sa ii luati drepturile de tata pentru ca nu cred ca a fost o diferenta pana acum cu drepturi fiind absent

| Giulia911 a răspuns:

Nu-i poți lua acest drept

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să îl convingi să plătească pensie alimentară.

| ioana748 a răspuns:

La cum se prezintă, decaderea din drepturile părintești ar trebui.
Mai ales ca va bulversa copilul cu veniri si plecari.
Este o persoană iresponsabila si sa va lase in pace.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poate vrea sa incerce sa creeze o relatie cu ea. Nu ii refuza asta, nici nu ai idee cat de marcate raman fetele crescute fara tata. Il dai in judecata pentru pensia alimentara si il lasi sa isi vada fata ca e fata lui, nu ii poate refuza nimeni acest drept atata timp cat nu e un pericol pentru ea

| Madaxo97 a răspuns:

Pai poți să îl lași să o vadă, că doar e taică-su, dar nu te mai împăca cu el niciodată că nu merită. Și să pună mâna să aducă bani la copil, dacă vrea drepturi. Vorbește cu un avocat mai bine să vezi ce poți face, să recuperezi banii din pensia alimentara neplătita în atâția ani.

| darrio2007 a răspuns:

Lasa-l sa vina si ii amintesti de pensia alimentara.
Pe care o puteai obtine dându-l in judecata.
Dar dâ Doamne minte românului. În acest caz ție.