| Eliza5678 a întrebat:

A venit tata să mă vadă el cu mama sunt divorțați eu am 16 ani nici măcar nu l-am băgat în seama nici nu am vrut să vorbesc cu el nu îl suport pe tata e foarte enervant eu mă înțeleg mai bine cu mami de asta am rămas cu ea după divorțul lor tata ar trebui nici sa nu mă mai caute doar vede ca nu îl bag în seama i-am zis lucrul asta dar nu înțelege.Ce ar trebui să fac să nu îl mai vad nu îl suport? Ce sfaturi aveți pentru mine credeți că ar trebui să îl accept pe tata?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ti-ar cumpăra ultimul aifon apărut pe piață, ai să vezi cum il accepți.

| darrio2007 a răspuns:

Și cu husă.

| Violleta2022 a răspuns:

"acum 2 ore | Eliza5678 a întrebat:
A venit tata să mă vadă el cu mama sunt divorțați eu am 16 ani nici măcar nu l-am băgat în seama nici nu am vrut să vorbesc cu el nu îl suport pe tata e foarte enervant eu mă înțeleg mai bine cu mami de asta am rămas cu ea după divorțul lor tata ar trebui nici sa nu mă mai caute doar vede ca nu îl bag în seama i-am zis lucrul asta dar nu înțelege.Ce ar trebui să fac să nu îl mai vad nu îl suport? Ce sfaturi aveți pentru mine credeți că ar trebui să îl accept pe tata?"

Tie chiar nu-ti este rusine?
Ai ajuns ditami capra la 16 ani si maica-ta nu te-a educat?
Nu te-a invatat ce este bunul simt si respectul pentru parinti?
Cum sa nu-ti suporti tatal?
II datorezi viata si ceea ce esti azi, iar maica-ta trebuia sa te educe sa inveti sa-ti respecti ambii parinti si daca te-a montat impotriva tatalui tau, atunci este urat ce a facut, fiindca copilul trebuie sa poarte respect ambilor parinti, indiferent daca parintii sunt divortati, fiind doar problema lor persoanala.

| Lioana a răspuns:

Îmi pare rău să aud că treci prin această situație dificilă. Este normal să ai sentimente puternice atunci când părinții divorțează, iar relațiile pot deveni complicate.
Încearcă să înțelegi de ce te simți așa în legătură cu tatăl tău. Uneori, resentimentele pot fi cauzate de evenimente specifice sau de acumularea unor sentimente neexprimate.
Poți încerca să ai o discuție sinceră cu tatăl tău despre cum te simți. Încearcă să îi explici sentimentele tale într-un mod calm și respectuos. Este posibil să nu își dea seama cum te afectează comportamentul lui.
Comunică-i ce anume te deranjează și ce ai dori să schimbe pentru ca relația voastră să se îmbunătățească.
Încearcă să îți dai seama dacă poți găsi loc pentru acceptare și iertare pentru tatal tau. Armonia si buna intelegere cu parintii e mai bună decat ura si respingerea. Ai grija de sudletul tau! Nu-l lasa sa fie invadat de ură!

| ioana748 a răspuns:

Daca vrea sa te vada contrar comportamentului tau, inseamna ca te iubeste si ii este dor de tine. Relatia dintre parinti nu are nici o legatura cu relatia de sange dintre copii si parinti. Esti sange din sangele lui, carne din carnea lui, suflet din sufletul lui si asa vei fi toata viata. Daca nu era el nici tu nu erai. Mama ta te a adus pe lume doar pentru ca a existat tatal tau. Poate ca nu este omul perfect, dar sa stii ca nu toti tatii insistă sa si vada copilul. Este un om deosebit din punctul acesta de vedere. Mai tarziu vei intelege ca dragoste cu sila nu se poate si ca oamenii se intalnesc uneori doar pentru o portiune din viata. Si intr o despartire nu este doar vina unuia. Pur si simplu la un moment dat se rupe.
Dar faptul ca este parintele tau nu se va rupe niciodată. Sangele lui curge in venele tale. lnima lui este in pieptul tau. Iubeste l oricum ar fi. Este tatal tau.Si tie ti ar face extrem de bine sa te linistesti sufletește.Il iubesti dar esti suparata pe el. Oricum, peste doi ani poti alege pe cine sa vezi sau nu, dar nu face alegeri pripite.
Toate cele bune si liniste sufleteasca iti doresc ❤️

| Giulia911 a răspuns:

Ar trebui sa-ti fie rusine pentru gândirea asta, ai fost prost educata.

| Ioana06i a răspuns:

Fii mulțumită că tatăl tău dorește să te vadă și că se interesează de tine...

Alți copii ar dori să aibă un tată ca al tău sau cel puțin, să îi simtă prezența!