| GogosikaInfuriata a întrebat:

A vrut sa ne despartim, ne-am despartit, spunandu-mi ca de-a lungul a 3 ani i-am facut multe, orgolii, principii, ambitii (chestii legate de comportament) si mai pe scurt nu a mai rezistat si a ajuns la concluzia ca e mai bine sa ne despartim (dupa un termen de o luna timp acordat de mine pentru el, pentru ca fiind un tip cam indecis nu stia ce vrea sa faca) si dupa o luna mi-a zis ca e mai bine sa fie NU! E constient ca om perfect fara defecte si fara pacate nu exista si cu toate astea a decis sa mergem pe drumuri diferite. Mi-a spus ca "niciodata sa nu zic niciodata pentru ca cine stie dupa experienta asta, sau dupa altele care vor urma, vom ramane cu buza umflata amandoi si poate vom vrea sa reluam ce-a fost odata" si mi-a recunoscut ca o sa-i fie greu sa isi faca alta relatie sigura si serioasa pentru ca eu am fost pentru el aproape tot ce si-a dorit, si frate si sora si prietena si iubita, ca i-am fost alaturi si la bine si la greu, ca l-am ajutat cand a avut nevoie de ajutor, ca am fost genul de fata care nu e "pudel" si nu ma las calcata in picioare si am stiut de fiecare data sa-mi castig respect, dar ca o sa incerce si alte relatii. Acuma va intreb pe voi: In cazul unui esec cu privire la viitoarele relatii ale lui, daca va dori sa se intoarca la mine, nu ati interpreta asta ca voi ati fi a 5-a roata la caruta, sau roata de rezerva? In cazul in care nu ar gasi pe altcineva mai bun, sa vrea sa se intoarca la ce-a avut? Vi se pare corect? Ce ati face in locul meu? Eu am decis sa fiu un timp singura (o luna sau doua) pentru a-mi pune ordine in ganduri dupa care imi voi vedea de viata FARA EL. Astept cat mai multe raspunsuri, am nevoie de sfaturi, Pls luminati-ma.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa-i demonstrezi ca stii sa pierzi. Sa fii verticala si asa sa apari mereu in fata lui. Indiferent cat de tare te-ar durea. Este foarte clar, si de la rece se observa, ca a intervenit in mintea lui rutina si plictiseala si doreste sa incerce si alte multe relatii. Nu este statornic in primul rand si nici recunoscator. De aceea nici nu prea pare sa te merite pe tine. Demonstreaza-i aceasta, sadindu-i in suflet regrete si teama ca te-a pierdut definitiv. Daca va afisa tot nepasare, asta iti va spune de fapt totul. Iubire nu mai este, clar, si poate nici nu a fost vreodata. A fost doar dorinta de a avea pe cineva langa el si necesitatea de a folosi acea persoana, adica pe tine. In primul rand ti-a explicat totul si fara finete, as spune eu obraznic, in sensul ca ti-a marturisit ca acum ar cauta ceva mai bun. Dar tu ce ai? Ai fost buna atatia ani, cand apasa "pe un buton" si erai prezenta, iar acum nu mai esti? In mod cert te-a considerat intotdeauna haina lui de vreme rea. Te-a confundat, dupa cum si tu ai scris, cu sora lui. Ori asta nu este iubire, clar. Orgoliile si principiile pe care le-ai afisat la un moment dat au facut parte de fapt din tine, din felul tau de a fi. Acum ele nu sunt decat un motiv pueril care sa-l ajute sa plece nesimtindu-se vinovat sau cu obligatii. Este probabil genul de barbat aventurier care doreste sa-si traiasca viata asa cum considera el de cuviinta. Nu te amagi ca ai sa-l impiedici vreodata. Poate este spre binele tau ca face el acest pas acum, intrucat iti da sansa sa iti vezi de viata in continuare si sa te vindeci in timp. Vindecarea va interveni cu siguranta si va apare si o alta iubire. Cand se va intampla, vei privi in urma si nu te vei intelege nici macar tu pe tine, si nu-ti vei putea explica cum ai putut sa stai atata timp victima lui. Imi doresc din suflet ca acest mesaj sa nu fie prea dur, dar daca a fost s-a datorat sinceritatii mele. Raspunsul meu a fost conform sadismului de care el da dovada si pe care eu il percep foarte bine de la distanta. „Iubirea fuge ca o umbra de adevarata iubire care o urmareste: urmarind-o pe cea care fuge de ea si fugind de cea care o urmareste", spunea marele Shakespeare. Capul sus si zambeste! Viata e prea frumoasa...

14 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Esti luminata destul, nu ai nevoie de nici un sfat. Ce a fost odata, nu se va mai repeta niciodata. Veti fi ca doi straini care incep o noua relatie, dar amintirile trecutului nu va vor da pace. Tu esti intr-un fel cea parasita, pentru ca el a avut ultimul cuvant, si nu vei putea ierta si uita acest lucru. Zburda in viata, uita-l si Dumnezeu sa te ajute sa-ti gasesti un baiat care sa te merite si accepte asa cum esti, cu orgolii si ambitii.

| Razvan a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti refaci viata fara sa te mai gandesti la ce a fost candva intre voi doi. Tu nu esti roata lui de rezervawinking
Daca vrei poti ramane buna prietena cu el, dar nu-l lasa sa se joace cu sentimentele talehappy
E bine ca ai luat hotararea sa stai un pic solo si mai apoi sa incepi o relatie si sa te implici total in ea.Nu te mai gandi la el ca la o alternativa in eventualitatea unui esec. Ce a fost a fost, ce va fi va fi

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Daca asa a vrut, normal ca iti vezi de viata fara el. O luna, doua, sase, douazeci, pana cunosti pe cineva cu care vrei sa fii, nu doar de dragul de a fi cu cineva. Si daca s-a terminat, s-a terminat. Ai luat o decizie buna. Daca esti in masura sa apreciezi corect ce l-a determinat sa renunte la tine, iti va fi usor sa devii o persoana la care n-ar dori cineva sa renunte. Foarte bine asa, felicitari!

nony
| nony a răspuns:

Incá ma chinui sa-mi dau seama ce l-a determinat sa ia aceasta decizie. Din cate spui si din caracterizarea care ti-ai facut-o, cred ca esti o persoana ambitioasa si foarte sigura pe tine.Aceasta siguranta si stápanire poate intimida anumite caractere mai slabe.
Probabil a crezut ca intr-un anumit punct al relatiei o sa ia fraiele, nu le-a luat si s-a blocat. Poate ca ai fost tot ce si-a dorit, dar poate chiar aici este problema.Ai folosit tonurile moraliste si predicile specifice doar mamelor atunci cand isi cert plozii?! I-ai vorbit pe tonul acela atotstiutor?
Referitor la intrebarea ta.Nu,nu cred ca esti a 5-a roata de la caruta, dar sunt foarte convins ca inapoi nu se va intoarce.Decizia a fost luatá de foarte mult timp in capul lui, deciza finala a fost luatá. Toate vorbele de apoi sunt doar... vorbe. A zis-o cu gandul de a mai lasa o speranta, tie, poate chiar si lui.

| GogosikaInfuriata explică:

Mentionez ca mi-a spus ca mi-a suportat multe, eu facand de multe ori "pe nebuna" cum am zis toate astea fac parte din caracterul meu, iar el nu a stiut sa lupte, sau a stiut numai pana la un moment dat. De multe ori cand nu intelegeam ceva, sau nu-l intelegeam pe el zicea numai "isuuuuuseee" sau "ce e atat de greu? vrei sa-ti desenez?" Nu e un baiat rau, e sufletist si el, poate doar usor influentabil de factorii din afara relatiei ceea nu mi-a convenit, si cred ca nu ar conveni nimanui. Timp de aproape 2 ani sa purtat cu mine impecabil, nu m-a lovit, nu mi-a vb niciodata urat, ma respectat intotdeauna, mai pe scurt m-a facut din cuvinte, a stiut sa ma "inveleasca" cu vorbe frumoase pe care eu binenteles l-am crezut. El face 23 si eu 22, ma gandesc ca poate e si varsta si a zis ca-i pare f f f rau ca nu am apreciat ce am avut. dar daca e s-o iau si asa nici el nu a apreciat ce-a avut pentru ca nici eu cand am facut pe nebuna cum zice el, ca m-am jucat cu sentimentele lui si am fost poate prea plina de mine, NU AM FOST DEGEABA! TOT TIMPUL AM AVUT UN MOTIV BINE INTEMEIAT! Asta e prerea mea nu stiu ce sa mai zic, decat ca cred ca mi-a demonstrat cat poate lupta el pentru o relatie si ca la urma urmei stie ce va face si fara mine (nu cum imi zicea ca ma iubeste atat de mult incat nu stie ce va face daca ne vom desparti, ca va reveni la modul de dinainte de a ma cunoaste pe mine, adica azi cu una maine cu alta, sau sa-si insele iubitele). Mi-a zis ca locul meu in inima lui nu o sa-l ocupe nimeni, si mereu am sa fiu sufletelul lui, desi pare greu de crezut, o sa raman pentru totdeauna in inima lui. Mi se pare cam mari vorbele astea, dar nu stiu ce sa zic.eu una nu ma vad iubindu-l si peste 10 ani spre exemplu, daca voi ajunge sa iubesc pe altcineva el va ramane decat o amintire frumoasa si spre care voi privi cu nostalgie...happy

| GogosikaInfuriata explică:

Face baza parerea mea big grin te testeaza.eu am patit muuulte de grnul asta, dar imi dadeam seama cand era gluma si cand nu, imi zicea el apoi, dar nu dupa 3 zile. Eu in locul tau as interpreta ca alea 3 zile chiar a existat cineva pentru el, poate chiar de la judo cum a zis, si nu ia mers si dupa 3 zile i-a dat papucii si atunci ca sa se scoata a zis repede ca era o gluma... E de fapt o incercare de a masca adevarul happy Te sfatuiesc ca faci cercetari big grin

soothe
| soothe a răspuns:

Sa stii ca e greu sa hotarasti acum ce o sa faci peste 6 luni de exemplu, daca va voi sa se intoarca la tine. Ce va fi atunci, va fi atunci. Toate lucrurile incep si se sfarsesc, intocmai ca viata insasi. Ma intreba cineva astazi, retoric: "Ce e viata? O umbra si un vis!"
Pai daca e asa, hai sa ne bucuram de tot ce e frumos. Acum de exemplu, esti singura. Prilej de cumpanire a ce ti s-a intamplat, a ce a fost, bune si rele. Ce ai invatat de aici? Cu ce ai sa fii mai buna pentru iubitul tau de maine, care poate sa fie iubitul tau de o viata. Nu are rost sa cauti. Vine el singur, cand va trebui.
Obisnuiesc sa spun, nimeni nu e scalvul nimanui. A vrut sa plece, a plecat. Daca il primesti sau nu inapoi, nu este o chestiune de mandrie. Este o chestiune de sanatate sufleteasca. E greu sa judeci din afara totusi, si noi aici, mai mult decat sa ne dam in vorbe nu facem mare lucru.
Tu esti stapana gandurilor tale. Fii buna cu tine. Aminteste-ti de cele o mie si unu de lucruri pentru care merita sa te bucuri si pentru care zambesti prieteneste in fiecare zi cand te uiti in oglinda (daca nu o faci, fa-o). Invata sa pretuiesti viata din bucurii, nu din necazuri (adica nu la necaz sa te gandesti: "Ce frumos a fost "atunci"")
Toate bune si multa sanatate!

| hax0r a răspuns:

Oare o sa rezisti atunci cand se intoarce la roata de rezerva? Probabil ca da... daca intre timp iti vei gasi unul mai ok si destept.ca de exemplu: Eu. Nu insinuez nimic. atat ca sunt al` Dracu` de destept, intelegi? oricum, treaba ta.

| jump a răspuns:

1:nu exista notiunea asta"om perfect". doar perfect vazut de altcineva.
2:ai spus ca ti-a reprosat multe despre comportamentul tau.nu cred c`a facut`o degeaba, daca tu il iubesti...ar fi trebuit sa vezi asta inaintea lui
3:dupa o relatie de 3 ani peste o luna, doua iti gasesti pe altcineva? ce`i asta?
4:n`ar trebui sa tii cont de cum i`ai fost u lui, si cum ti-a fost el tie, poate-asa n`o sa mai regreti
5:n`ai precizat cati ani aveti fiecare si cate relatii ati avut inante de astahappy

| simona2010 a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc corect. Si nu inteleg daca se simtea atat d bine cu tine dc vrea sa va despartiti din cauza unor defecte care nu le-ai facut cu rautate. El nu te merita asta e clar, tu ai facut bine ca i-ai dat 1 luna timp d gandire. A fost decizia lui si ar trebui sa fie definitiva nu sa fii roata d rezerva daca nu ii merge bine cu altele. pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc corect ceea ce a facut, dar si tu, probabil ai, nu spun sigur poate ai niste defecte pe care nu prea stii sa le ascunzi fata de el. El te-a iubit foarte mult, iti dai seama cand te gandesti cat ati stat impreuna.Acum,poate daca a vrut sa va despartiti a gasit pe altcineva sau...Nu spun ca trebuie sa-l uiti dar nici sa superi dupa el. Avand in vedere ce ai spus mai sus ca "sunt a 5-a roata de la caruta"pentru el, probabil in ultima vreme asa te vede, sau poate ca nu, mie nu mi se pare deloc corect ceea ce a facut.Eu ssunt de acord ca i-ai dat o a doaua sansa, a folosi-to, a spus ca NU! e clar! dar... Tu, probabil apelezi la ajutorul nostru, crezand ca noi o sa-ti dam un sfat bun, dar te inseli, fiecare ti-a dat un sfat pe care crede el ca te va face sa te simti mai bine, ei bine sa stii ca noi iti dam sfaturi dar numai tu stii ce trebuie sa faci! Succes, nu te lasa batutawinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am patit ceva urat in viata mea, adica se intampla chiar acum, iubitul meu a spus ca vrea sa ne desp ca are pe alta si eu i-am spus sa-mi dea adresa ei si a spus ca n-are net, l-am rugat sa-mi dea telu, i l-a furrat cineva, incep sa cred ca minte. dupa 3 zile am vorbit pe mess si mi-a spus ca a fost o farsa, nu mi-a venit sa cred, avand in vedere cat timp a jucat rolul acesta ba si ca se intaneste cu ea la judo, ca s-au sarutat, apoi, a doua zi dupa ce mi-a spus ca a fost o farsa, am venit acasa si l-am intrebat ce face iubita lui sa vad ce va face, iar el a raspuns:"Ma pupa, dc?"cand am vazut i-am zis la revedere si ca multumesc pentru minciuna de ieri, iar el ce credceti ca a raspuns?"Cu placere!"Am nevoie de ajutor, pls ajutati-ma!

| LilianaIasmy a răspuns:

Chiar daca nu vor merge relatiile ce le veti avea pe viitor de ce sa va intoarceti la ceva ce nu a mers oricum? Sau vei sta linistita acasa cat timp el incearca si alte relatii? Eu zic ca toata lumea are si defecte si calitati, daca te iubea cu adevarat ar fi pus calitatiile tale mai presus de defecte.
Te spatuiesc sa-ti continui viata fara el, i-ai oferit deja trei ani din viata ta, nu te-a apreciat La revedere!

| adelina_9136 a răspuns:

Nu, nu mai merita sa fi cu el dupa ce te-a alungat din viata ta.