| Pichakchiu a întrebat:

Acum 2 nopți, iubitul meu a venit la mine cu un cadou, la poartă, un buchet de trandafiri, o brățară și niște dulciuri. În drum spre casa, ne-am certat. Eu vorbeam cu mama mea pe messenger, mă întreba pe unde suntem, iar el a crezut ca vorbesc cu altcineva. În acel moment, eu i-am spus ca vb cu mami, și el a oprit mașina, a zis că nu mă duce acasă, intrasem în panică. I-am dat și o palmă. Apoi când am ajuns acasă, la poarta mea, mă strângea tare sa nu plec, eu având impresia ca e vreun psihopat. Nici cadoul nu l-am luat. A doua zi, ne-am împăcat. Seara iar a venit. Mi-a dat cadoul, în afara de acel buchet de trandafiri. Eu l-am întrebat unde e buchetul, el a zis ca l-a lăsat acasă la bunica lui. Ok, când a ajuns acasă eu l-am pus sa îmi dea poza cu buchetul cum ca e acasă. Apoi mi-a băgat alta minciuna, zic eu, ca bunica lui a dus trandafirii la biserica, era vineri atunci. L-am pus sa se ducă la biserica sa îmi arate buchetul ca e acolo, nu a vrut. Mi-a dat-o pe mamaia lui la telefon sa mi spună dânsa ca e cum spune el. Că el nu poate sa se ducă la biserica, ca e închisă ca e biserica de pocaiti și ca are doar un om cheia. Eu evident ca nu îl cred și nu am încredere în el. Susține ca dacă mi-a zis mamaia lui ca asa e, dumneaei nu are cum sa minta, ca e pocaita. Dar și sa tina cu mine, nu cred. Eu cred că acel buchet l-o fi dat la alta fată. Voi ce credeți? Cred ca locul meu nu este în aceasta relație unde ma simt mereu în nesiguranta, unde partenerul meu mereu ma lasa în incertitudini și nici măcar nu îmi dovedește. Eu cred că dacă ma iubea, se ducea la biserica, azi, când era deschisa, și îmi arata buchetul dacă intr-adevar era acolo, și i-am zis, demonstreaza ca este asa. A zis sa am încredere în el, că nu am niciodată. Dar în ce sa am încredere? Dacă nu exista fapte care sa o susțină? Încredere oarba în zilele astea nu mai exista. Eu simt și intuiesc ca asta este o minciuna și a pus-o și pe bunica lui sa minta. Mi-a zis ca, ce o fac și pe ea mincinoasa,... nu o fac eu, dar nici ea nu tine cu mine, e normal. Voi ce credeți? Acum, nu ne vorbim, suntem despărțiți.

Răspuns Câştigător
| Gg8 a răspuns:

Nu știu dacă o să iei acest comentariu în serios și nici nu ma interesează, eu cred că tu ar trebui sa iei mai în serios ce te au sfătuit celelalte persoane în comentariile anterior, sa nu pui la suflet si sa nu iei în nume se rău ce ți-au comentat aceștia, că până la urmă tu ești cea care a venit pe TPU sa ceară părerea unor străini despre cum să îți rezolvi problemele personale, încearcă sa înțelegi mai bine ce te am sfătuit noi toți, comunicați unul cu celălalt, sa rezolvați problema asta cu gelozia. Dacă chiar îl iubești si încă mai speri sa meargă lucrurile între voi, eu, cel puțin eu cred că merită sa lupți pentru relația voastră, dar dacă se dovedește ca pe viitor, lui sa nu îi pese de relația voastră sau de tine, ia-ți adio de la el, ca nu ești proasta nimănui

60 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca esti idealista si crezi in fantezi, noi oameni ne cream fantezi despre alti -sigur e de incredere -nu ma va minti dar nici noi nu suntem in stare de ceea ce vrem de la alti, ai asteptari prea mari si vei fii mereu dezamagita

| Anee1667 a răspuns:

Te-ai gândit că poate, într-un moment de furie după cele întâmplate l- a aruncat sau distrus?
Sau poate că s-a întâmplat fix cum a spus? Amândoi sunteți maxim de geloși el prin reacția lui, tu prin a ta. Ar fi bine să lucrați la asta și să vorbiți.
Lipsa de încredere e primul pas spre gelozie. Nu poți clădi nimic serios cu nimeni dacă nu ai încredere.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu cred ca amandoi aveti probleme la mansarda. El ca ca e extrem de paranoic si gelos incat sa opreasca masina din mers si sa-ti spuna ca nu te duce acasa fiindca nu te credea ca vorbesti cu maica-ta, iar tu ca esti la fel de paranoica si geloasa incat sa ceri dovada si sa creezi o ancheta pentru un amarat de buchet de flori, care cel mai probabil, a ajuns la gunoi.

O relatie merge si se construieste pe incredere. Daca nu exista incredere, nu exista relatie, ci doar un joc de putere pe care va straduiti sa-l castigati unul de la celalalt.

| Pichakchiu explică (pentru RAY):

Nu înțeleg ce vrei sa spui..cum adică am așteptări prea mari? Era atât de greu sa meargă la biserica? Omul potrivit o sa facă toate astea și fără sa i le cer.

| Pichakchiu explică (pentru StoicAnalysis):

Ce încredere? Am avut mereu încredere în el și s-a aflat adevărul mereu, a fost asa cum am zis eu, mereu el m-a mințit. Putea sa spună adevărul.despre acel buchet. Dacă l-a aruncat, sa mi spună chestia asta, dar nu sa ma minta. Detest acest lucru

| Pichakchiu explică (pentru Anee1667):

Ce fel de încredere? El mereu m-a mințit și xontinua pentru că vede ca îl iert de fiecare dată. Asta cu bunica și biserica e clar o minciuna. Cum sa îl arunce? A dat 100 de lei pe el ca să îl arunce? Nu cred. Cred ca a ajuns la alta. Putea sa spună adevărul.

| RAY a răspuns (pentru Pichakchiu):

Tu vrei o jucarie fata

| TimberWolf a răspuns:

Ce telenovela de 2 lei, la varsta ta ar trebui sa-ti vezi de copilarie si de scoala, nici macar nu ai mintea cat de cat coapta, se vede dupa cum scrii si te exprimi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Valei, eu zis sa va lasati unul de celalalt. Strop de incredere nu aveti unul in altul.

| Pichakchiu explică (pentru suntserios):

Din păcate, asa este

| Pichakchiu explică (pentru StoicAnalysis):

Pai unde e buchetul? Asta e problema, ca nu vrea sa recunoască. Pentru ca mi l-a arătat cu o seara înainte și a doua seara nu a mai venit cu buchetul

| Gg8 a răspuns (pentru Anee1667):

Are dreptate

| Pichakchiu explică (pentru RAY):

De ce? Ii dadea cineva în cap dacă spunea că l-a aruncat? Dar el mă minte

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Cine are dreptate?

| Pichakchiu explică (pentru TimberWolf):

Ai dreptate cu copilăria, dar dacă te ia dragostea pe nepregătite, ce vrei?

| Gg8 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sincer, as evalua raspunsul asta dar nu pot...ai tot respectul meu

| RAY a răspuns (pentru Pichakchiu):

Eu cred ca a adus buchetul de trandafiri de unde l-a luat din cimitir

| TimberWolf a răspuns (pentru Pichakchiu):

Ala de stai tu cu el n-are minte in cap mai rau decat tine, el e ditamai handralaul si sta cu o copila...ce sa mai zici.
Cati ani ai? sti tu la varsta ta ce e dragostea?

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Cine are respectul? Fii mai explicit

| Pichakchiu explică (pentru TimberWolf):

19 ani.

| TimberWolf a răspuns (pentru Pichakchiu):

La 19 ani te comporti ca la 13 laughing sigur ai 19? bine atunci daca chiar ai 19 si nu ma minti imi retrag ce am spus, bafta la dragoste mai departe!

| Pichakchiu explică (pentru TimberWolf):

Nu, nu am 13 ani. Mai am 2 luni și fac 19.

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Ăla de zicea ca la aruncat la gunoi, este posibil că dacă ținea mult la tine sa nu il fi dus alteia ci să îl fi distrus încercand sa se descarce pentru cum sa comportat,poate îi părea rău ca nu știe sa se comporte cu o fată, sau doar la aruncat, dar si tu ai dreptatea ta cum ca la dus alteia, pentru ca nu i așa de greu sa o facă dacă nu îi merge cu tine, pentru ca de ce ar mușamaliza...(nu știu dacă se potrivește cuvântul) De ce ar minți atâta pentru un amărât de buchet? dacă nu ar fi ceva important la mijloc, nu știu, zic si eu, sper doar sa nu dau apă la moară

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Mulțumesc

| Gg8 a răspuns (pentru Pichakchiu):

Frate, răspundeți atâția aicea ca nu mai știu cum vă cheamă, am răspuns la comentariul cu "eu cred că amandoi aveți o problema la mansardă"sper ca e destul de explicit

| TimberWolf a răspuns (pentru Pichakchiu):

Bine, la multi ani sa fi sanatoasa!

| johnnny123 a răspuns:

Eu cred că ar fi mai bine pentru toată lumea să lăsați baltă relația asta. Oricum sunteți doi oameni complet imaturi care habar nu au ce înseamnă o relație bazată pe încredere și respect reciproc.

| Gg8 a răspuns:

Ma întreb ce părere o să aibă "iubitul" despre fata asta după ce o sa vadă toată discuția asta deschisa special despre el, dacă ipotetic o sa se întâmple acest lucru

| Pichakchiu explică (pentru johnnny123):

El m-a mințit de nenumărate ori. Doamne, cred ca fiecare vorba a lui e o minciuna. Minciuna știută, pentru ca au ieșit la iveala.

| Pichakchiu explică (pentru Gg8):

Nu are de unde sa vadă