| Andreeaa20 a întrebat:

Acum 4 ani am făcut un avort atunci locuiam cu părinții și am fost obligată să avortez.
În prezent lucrez în Spania si am situația financiară bună.
Regret pentru avort și îmi doresc un copil.
Prietenul meu nu folosește prezervativ dar mă protejează mereu.
Cum să rămân însărcinată? Dacă aveți câteva sfaturi să-mi scrieți

Răspuns Câştigător
| al0o0o0 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Gandeste-te ca ce a fost a fost, lasa trecutul in urma pentru ca nu-l poti schimba.
Pai, spune-i prietenului tau ca iti doresti un copil sau du-te la medic pentru o inseminare artificiala.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta trebuie discutat cu iubitul tau. Probabil că el nu vrea un copil, ați discutat asta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nasol ca ai facut avort, ăla ti a afectat organele de reproducere, de multe ori in urma avorturilor femeile numaio pot face copii, esti sigura ca nu ti ai bagat sterilet? Acum trebuie sa faci un tratament ca să mai poti ramîne insarcinată, tratament foarte cxostisitor ai bani de tratamente? Mii de euro?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să vă iubiți.

| Mosotti a răspuns:

N-are nimic ca ai avortat, copii poti face cati vrei, doar sa ai partenerul potrivit, poate el nu doreste copil acum, aia este. Nu il minti ca pleaca si poate iesi scandal, discuta cu el si zi ca vrei sa ramai insarcinata si vezi ce spune.

Insa intai sa va casatoriti sa fiti stabili si apoi faci si copil, nu asa sa faci si dupa aia poate placa si tu ramai asa.
Poate nu vrea, ca nu prea vrea un viitor cu tine e posibil, sau vrea intai sa se casatoreasca, si apoi sa faca.
Si daca nu si nu, schimbi partenerul si gata, ai toata viata inainte, nu ai de ce sa-ti para rau, ca nu ai 85 ani.

| Freya1 a răspuns:

Poate ca ai avut o varsta mica si ai tăi au vrut sa iti termini scoala.Sa sti ca un copil nu il faci cand nu te poti întreține si cand nu ai o siguranta in viata.
Imi pare rau ca ti s-a intamplat asta dar asa a fost sa fie.Acuma nu poti sa rămâi gravidă doar pentru ca iti pare rau ca atunci ai facut avort, si mai mult de atat nu poti forta un om sa faca un copil daca nu vrea.Parerea mea ar fi sa discuri cu cel de langa tine, sa ii spui ce vrei, sa il asculti si parerea lui si sa nu întinzi coarda ca poate rămâi si singura si cu un copil de crescut.

| Mopmop a răspuns:

Recomand cu tarie sa ai o discutie cu el pe tema copilului! Te rog sa nu mergi pe ideea raman gravida si il agat cu asta! Posibil sa ai o mare surpriza neplacuta!

| Mosotti a răspuns (pentru Mopmop):

Pai stiu n cazuri cand a mintit fata si ala a plecat si a lasat-o, deci cum zici, sa nu il pacaleasca, ca e nasolie. Destui au zis "nu ma intereseaza nici de tine nici de copil, la revedere, m-ai mintit".

| liliana77any a răspuns:

Incearca sa discuti deschis cu el despre acest subiect, vezi daca isi doreste si el acelasi lucru.

| tzionut a răspuns:

Cea mai usoara cale de a face copii e sa discuti cu partenerul. Daca si el isi doreste unul nu te va mai proteja. Daca nu isi doreste inca, unul ori mai amani, ori schimb iubitul cu unul care isi doreste.

| Mosotti a răspuns (pentru tzionut):

N-a discutat, vrea sa ramana desi el nu vrea, eu asa inteleg, adica ne intreaba pe noi cumva cum sa fenteze protectia lui.
Si daca ramane si el nu vrea, poate avea o surpriza si anume sa plece el.

| tzionut a răspuns (pentru Mosotti):

Am inteles de cand a zis ca o protejeaza...

| Mosotti a răspuns (pentru tzionut):

O protejeaza ca sa nu ramana, ca el nu vrea copil, e f clar, dar ea vrea sa-l pacaleasca, adica vrea ca sa aiba probleme.