| nica_4696 a întrebat:

Acum 5anim-am casatorit iar la ora actuala stam divortati.adica m-am casatorit si dupa un an jumatate am divortat, am stat separati un an ca apoi a venit dupa mine si cu timpul ne-am inpacat si acum stam impreuna dar divortati, asa a trecut 5ani, nu stiu ce sa fac sa mai continui sau sa ma opresc nu e om bun dar nici rau, nu stiu ce sa spun ca nici in cuvinte nu pot spune multe, bea, fumeaza, din cand in cand ma da si afara din casa, nu avem copii si e mai greu sa fac decat prin vetro, dar as vrea si imi e frica nu stiu ce sa fac,,...

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

N-ar trebui sa-l suporti.Redevino libera si poate mai ai o sansa.Mergi in excursii, distreaza-te si poate iti iese in cale norocul.

| RobertTmroo a răspuns:

Tu simti cel mai bine ce sentimente ai pentru el, si la fel ce sentimente are el pentru tine, le vezi din comportamentul lui zilnic fata de tine...
Legat ca "nu e om bun dar nici rau", aici as putea sa iti spun ca indiferent ce fel de om este cu altii, avand in vedere ca voi doi aveti o relatie, el ar trebui sa te iubeasca, se te respecte, sa fie tandru cu tine, ...si nici de cum sa te de-a afara din casa, si sunt sigur ca are si un comportament "rece" fata de tine, iar toate astea nu au legatura cu iubirea.
Decizia este a ta, pune cap la cap tot comportamentul lui fata de tine, ascultati sufletul, nu te gandi "ca oare ce va fi dupa (in caz de numai vrei sa fi cu el), dar sa stii ca o nu o sa fie usor, mai ales pentru ca te-ai obisnuit cu un om care se comporta cum se comporta cu tine, din pacate esti intr-o "stare" in care poate chiar ti se pare ca e normal comportamentul lui si accepti tot, el probabil ca o sa incerce sa te convinga sa te intorci inapoi (ca doar a facut asta deja odata), tu trebuie sa fi foarte hotarata de ce vrei sa faci, si sa te ti de acel plan indiferent ce si cum va fi, altfel pe viitor tot in starea asta vei fi ca si acum, din pacate chiar mai rau, ai sanse mai mari ca comportamnetul lui cu timpul sa se transforme in violenta (verbala/fizica) daca asta cumva nu se intampla deja.
Legat de copii... la fel e decizia ta, dar sa stii ca un copil ca sa fie crescut bine, are nevoie si de ajutorul lui (asa ar fi normal), dar el nu e in stare sa se comporte frumos cu tine, sunt sigur ca la fel va face si cu copilul, nu cred ca va avea ce invata de la el, dar la fel asa cum am mai spus...e decizia ta.
Iti doresc multa intelepciune, ia atitudine daca vrei sa iti fie bine pe viitor si sa nu iti para rau mai incolo ca nu ai actionat cum trebuia la un moment dat! Saptamana faina sa ai happy!

| ELLSSA a răspuns:

La ce iti trebuie bebe acum cu aceasta persoana, vrei sa duca acceasi viata ca si a ta?
Ma intreb, oare cand ai sa deschizi ochii aia?

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Dacă prietenul tău fumează și consumă alcool nu trebuie să stai împreună cu el.
Dacă tu ești dată afară din casă nu merită să stai cu acest om care este de-a dreptul nebun ca să îi spun așa.
Orice ar face soția nu trebuie să o dai afară. Ai o discuție mai aprinsă sau ceartă.
După cum povestești tu nu prea te înțelegi cu el și nu ai o viață frumoasă.
Într-o relație nu trebuie neapărat să fie copii doar dacă vreți voi.
Părerea mea proprie este că nu mai trebuie să stai cu el pentru că nu te iubește cu adevărat.
Hotărârea trebuie să o iei numai tu,singură,fără influențe. Eu doar îți dau un sfat care te va ajuta sau nu.
Gândește-te bine și mult și fă ce îți zice inima.
Să știi că există bărbați cu caracter impecabil,respect față de tine,planuri mărețe și bine stabilite în viață,au bun simț,te iubesc cu adevărat, nu vrea ceartă și îți oferă un copil.
Asta înseamnă o familie. Ceea ce face soțul tău se numește batjocoră.
Eu doar îți spun că trebuie să iei o decizie bună si pripită, pentru că are legătură cu viața ta și nu este așa de lungă. O viață ai și trebuie să o trăiești alături de cineva de încrede care să te respecte și să te iubească.

Sper ca sfaturile mele să te ajute într-un fel!
Numai bine!
Succes!

| ioana1704 a răspuns:

Te da afara din casa ta? Lasa-l. Gata ajunge. Cauta unul sa te respecte si sa -l respecti si tu, o persoana cu care poti avea copii.

| dafna a răspuns:

Nica, ai pierdut 5 ani langa omul asta, nu si din viata, ca ai avut timp sa te descoperi sa stii mai bine ce vrei de la viata, de la cel de langa tine, sa nu te mai arunci a doua oara orbeste intr-o relatie, sa nu mai suporti jigniri in numele unei presupuse iubiri. Poate ar trebui sa inchei capitolul asta, ai luat ce era mai bun din el, experienta si "noi lentile" prin care sa privesti lumea si o relatie. Mergi mai departe, mai ai cel putin 40 de ani de viata, de trait din plin, de iubit. Lasa obisnuita si teama unui nou inceput, ridica-te, scutara-te de trecut si vezi-ti de viitor. Ca ai gresit o data in alegerea lui, e omeneste, toti gresim si asa invamat dar ca insisti in aceeasi greseala.nu mai e asa scuzabil. Bafta multa si puterea de a o lua de la inceput!

| Anonim_4998 a răspuns:

El nu se va schimba niciodata.Asa ca parerea mea este sa renunti acum, pentru ca nu e prea tarziu.Pe acest tip de om nici macar venirea unui copil pe lume nu-l va schimba.Stii este un proverb care suna asaLUPUL ISI SCHIMBA PARUL DAR NARAVUL BA.Ai grija de tine si ia o decizie corecta.

Răspuns utilizator avertizat
| summertime a răspuns:

E viata ta! Tu hotarasti, tu il cunosti...doar tu poti sti ce trebuie sa faci in continuare.

| alinutza92r a răspuns:

Fa ce crezi ca e mai bine pentru tine de acum in colo,gandeste-te la tine ca timpul nu sta in loc si vei ajunge la o varsta in care ai sa te intrebi ce ai facut in tot timpul asta,sau de ce nu ai facut anumite lucruri,nimeni nu te obliga la nimic,fa ce iti dicteaza inima si mintea, ce e bine pentru tine, pup! bafta!

| MarinaElkhatib a răspuns:

Nica asta nu e barbat e un animal parerea mea este sa o terminati daca iti face asa nu mai are rost mariajul a fost s-a dus pa si la revedere continuati viata cu altcineva pentru ca "ciorba reincalzita nu are acelasi gust" parerea mea?tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi sint barbat, te inteleg, sint in aceeasi situatie:17ani de casnicie,vai si amar, a divortat, dupa 3 luni a revenit,am locuit asa pina cind si-a vazut sacii in caruta, cum se zice; acum sufar in tacere. vreau sa intelegi ca exista un FINAL si unul din doi va suferi enorm, crede-ma.D-zeu sa te ajute.

| nica_4696 explică:

Am tinut mult la el l-am respectat as fii vrut mai mult de la el,poate si pentru ca eu fac totul intr-adevar nu sunt respectata sau nici iubita sau poate nu stie sa imi arate iubirea,l-as lasa dar eu traiesc acum departe de casa peste hotare si aici nu ai pe nimeni sa merg la mama acasa, nu as vrea, as fii vrut o viata mai buna dar am dat gres si imi este greu acum sa mai pot schimba ceva,...