| marius2930 a întrebat:

Acum 7 ani mi-am luat un caine foarte dulcic si jucaus. Atunci, dupa lungi cautari am gasit intr-un loc special acel caine care stii ca iti poate face zilele mai fericite. Acelui caine i-ai oferit din putinul tau tot ce avea nevoie. Daca plecai de acasa il luai cu tine, ca nu cumva sa fie singur. Ai muncit cateva week-enduri ca sa ii faci o casa a lui, langa a ta. I-ai oferit atat pedigree dar si oase atunci cand ii era foame. Problema e ca intr-o seara cainele tau vazand ca, cainele vecinilor avea o viata mai buna (manca doar pedigree si statea in casa cu stapanii) a venit la tine si te-a muscat foarte rau, astfel incat ai avut nevoie de asistenta medicala.
Ce anume sa faci cu acel caine? Tu il iubesti, dar nu ai de unde sti ca si el te mai iubeste si de asemenea daca nu te va musca iar in viitor.
Multumesc

3 răspunsuri:
| MyShadow a răspuns:

Cainele este cel mai bun prieten al omului, iar, daca al tau a uitat cea ce ar trebui el sa simta, imi pare rau, dar nu te merita. El ar trebui sa realizeze ca il iubesti, animalele simt asta. Dar de ce crezi ca este gelos pe cainele vecinului? Nu cred, iarta-ma, dar nu cred. Poate vrut sa se joace si te-a muscat ceva mai rau. Eu am caini si nu pot sa concep ca exista unii ca cel pe care il ai tu. Este un animal cu care nu poti sa vorbesti, ar trebui sa ii arati ca-l iubesti, sa stai sa te joci cu el, sa-i acorzi iubire, ca sa aiba si el cu ce sa se laude la vecinnu'

| vixter2001 a răspuns:

Imi pare rau caini te iubesc indiferent de ce ii oferi el te iubeste pe tine

| Lo1234 a răspuns:

Frumoasa comparatie, apreciez stilul in a-ti exprima trairile sentimentele, dar si deceptia. Uiti insa, un lucru, atunci cand ai luat acel caine sa traiasca langa tine, te-ai gandit ca te va trada vreodata? Sau el s-a gandit ca va vedea ceva mai frumos in curtea altuia si va incerca sa scape?
Probabil ca nu, totul era frumos si perfect.

Ce s-a intamplat nu s-a putut evita, altfel nu se intampla, corect?

Te-ai gandit ca ai putea sa reiei relatia de prietenie cu acel catel si sa iti ofere, acum, el alinare si sa-ti arate dragostea pe care tu crezi ca a pierdut-o pentru tine?
Cred ca e nevoie sa il faci sa inteleaga ca tu esti singurul stapan pe care il intelege si fara de care nu poate trai.
Te intreb, ai facut totul, ca sa poti merge mai departe fara niciun regret asupra neincercarii de a repara prietenia voastra?
Pot sa-ti spun doar ca cel mai dureros e sa regreti un lucru pe care nu l-ai facut, nu ca l-ai facut si poate a esuat... De aceea i-ati cainele in brate, mangaie-l si cere-i sa te iubeasca din nou, astfel vei ramane impacat, ca ai facut totul.
Iti doresc sa regasti ceea ce cauti si poate ceea ce ai piedut, insa nu lasa ca durerea prin care treci sa te schimbe, pentru ca in viitor sa treci peste un alt caine mai bun decat asta si sa nu il observi sau sa nu il doresti in viata ta.

Bafta multa!