| Antonia345675 a întrebat:

Acum câteva zile am povestit ca sunt însărcinată la 16 ani şi vreau sa pastrez sarcina am vorbit cu mami şi tati şi au reactionat bine nu ma aşteptam la reacţia asta din partea lor au zis ca mă vor susţine şi vor fi alaturi de mine indiferent de situaţie eu am nişte motive pentru care vreau să păstrez sarcina nu vreau să îmi ucid propriul copil prin avort el este un suflet nevinovat şi este şi foarte păcat să faci avort. Mulţi îmi zic ca am doar 16 ani şi accest copil îmi va distruge viaţa după părerea voastră credeţi că îmi va distruge viaţa? Eu consider că e un dar de la Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 16 anisori esti tu insati un copil mic, total incapabila sa ai grija de alt copilas, fara sa ai idee ce inseamna raspudnerea si cresterea cuiva.

Din nefericire, bietii tai parinti sunt pusi in fata faptului implinit, sa creasca acum 2 copilasi, pe tine si pe cel din pantecul tau.
Se pare ca au realizat gresela lor, fiindca nu te-au educat si supravegheat asa cum ar fi trebuit sa faca orice parinte normal si iubitor, acum fiind afectati de deciziile unui copil fara minte care s-a jucat de-a sexul, inainte ca macar sa stie ce i se poate intampla.
Copilasul din pantec nu are intr-adevar nici o vina.

Inr-adevar, acum nu ai minte sa gandesti, dar un copilas este o "incarcatura" si raspudnere imensa, fiind o pierdica masiva in viata altui minor, fiindca scoala nu ti-ai terminat-o, educatie nu ai, inca esti pe spinarea parintilor iar barbatul cu care ai avut sex probabil ca nu vrea sa-si ia raspunderea cresterii unui copilas.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă avort tânăro. Îți distrugi viața.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu îți va distruge viața, depinde de tine dacă da sau nu, dacă îți continui școala și nu o abandonezi o sa fie bine. Poate te ajută si părinții tăi și nu vei fi nevoită sa renunți la școală. Asta e cel mai important.
La 16 ani, într-adevăr, este un moment nepotrivit sa faci copil, dar acum asta e, mai bine așa decât să îl omori prin avort. Nu este un dar de la Dumnezeu, este o consecință a sexului neprotejat din păcate, ai făcut sex, așa apar copiii, nu îi pune Dumnezeu în burtica. Să ți minte acum pentru data viitoare, sa nu mai faci sex neprotejat ca astea sunt consecințele.
Cască ochii bine când alegi cu cine faci sex, să fie un bărbat matur si responsabil, nu unul căruia nu ii pasă de propriul copil, te-a lăsat gravidă si apoi a dispărut. Ăla nu e tată.

| AliGab a răspuns:

Un copil iti poate distruge viata doar daca tu accepti sa ti-o distruga, adica sa dai vina pe copil pentru tot ce iti merge tie rau in viitor (sunt astfel de persoane).
Observ ca tu pari responsabila si te felicit. Intr-adevar copiii sunt dar de la Dumnezeu si nu trebuie ucisi, iar mentalitatea oamenilor este gresita in zilele noaatre considerand copiii o povara. Nu este usor sa cresti un copil, dar tu ai sustinerea parintilor si hotararea de a merge mai departe. Sa nu iti mai dezamagesti parintii, te rog. Tu poti face scoala in continuare desi nu va fi usor.
Succes si felicitari pentru decizie. Dumnezeu sa te ajute!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Uite cum sta treaba.
Ai niste parinti de excepție pe care nu i intereseaza parerea nimanui ceea ce ar trebui sa inveti si tu.
Este o hotărâre a voastra in familie si nu are importanță vreo parere din exterior.
Un copil nu distruge viata nimanui, niciodată, doar da sens vietii parintilor.
Cu parintii alaturi vei putea sa ti continui scoala si sa mergi inainte.
Va fi un copil fericit, alintat si iubit, minunea voastra din casa, ingerul vostru pazitor.
Sa ai grijă de tine, sa mergi la medic si sa vezi cum poti face ca nasterea sa ti fie cat mai usoara.
Sa te ajute Dumnezeu si sa le dea sanatate parintilor tai sanatate. Sunt oameni minunati.
❤️

| 1onur a răspuns:

Nu știi ce vă apucă de faceți copii pe bandă rulantă in halul ăsta voi find deja copii mai faceți și alți copii.

Da este un păcat enorm de grav sa faci avort la fiecare avort omori un un copil un suflet nevinovat pe care nu aveți habar de consecințe și în ce va băgați și cât de mare este povoara păcatului in care va aruncați și pe lumea asta și pe lumea cealaltă...

Eu iți mulțumesc cu Adevărat că nu ai făcut avort acelui copil sufletul și inima nevinovată.

Dar ai fi putut evita să nu se întâmple asta adică să nu se fi ajuns un copil sa facă un alt copil.

Tatăl copilului vostru daca te-a părăsit este obligat de lege sa contribuie la creșterea copilului tu ocupate de copillul tău și educația lui și să nu-l lași fără schoală.

| 1onur a răspuns:

Mă bucur cu Adevărat că părinți tăi nu te-au judecată greșit pentru faptul că ai păstrat copilul și ai susținerea lor o sa ai un enorm enorm de mare avantaje de al crește frumos și educa frumos alaturi de părinți tăi și cu susținerea lor poți să-ți continui și Școala când vei ajunge la maturitate să-ți poți găsi un loc de muncă cinstită si liniștită sa poți avea grijă de copii tăi părinți tăi nu vor trăi veșnic acum poți să-ți crești copilul liniștită cat timp ai părinți alaturi de tine.

| Cipi1212 a răspuns:

Părinții tăi sunt oameni iubitori și înțelegători. Acest copil nu îți va distruge viața dacă nu vei ține cont de părerile altora.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zici că e un dar de la dumnezeu?
Pare mai mult o urmare a lipsei de educație sexuală.

| 1onur a răspuns:

Un copil nu-ți poate distruge viața atâta timp cât ești un părinte cu frică de Dumnezeu un copil nu-ți poate distruge viața atâta timp cât ești un părinte conștient de educația lui de creșterea lui nu are un copil cum să-ți distrugă viața daca tu ca părinte îți asumi responsabilitatea de părinte faptul că și părinți tăi sunt de acord cu copilul ai enorm enorm enorm enorm de mare avantaje să-ți crești copilul să-ți aduci copilul nu te mai lua după toți terminați câți spun că un copil poate să-ți distrugă viața ăia sânt părinți deformați și doar cu numele. Atâta timp tu că părinte îți asumi responsabilitatea de părinte și bunici acelui copil se implică în creșterea lui și cu ajutorul lor poți crește un copil minunat de frumos minunat de educat nu te mai lua după toți terminați că un copil nu are cu se Sâte oprească atât timp cât ești un părinte responsabil și asumat de creșterea copilului său.

Părinți tăi mama ta nu te va lăsa să-ți crești copilul de una singură vei prima tot ajutor din lume de la mama ta să-ți crești copilul și să-l educi de la mama ta vei învăța enorm de multe în privința a cum se crește un copil nu este nimic ce nu poți învăța de la mama ta ori câte ți-ar fi vârsta ai susținerea mamei tale până în panzele albe deci vei crește copilul ăla fără nicio grijă mama ta se va ocupa de ia asa cum se ocupat și la creșterea ta tu să înveți de la mama ta totul și să nu lași pe umeri ei totul până la urmă tu ești mama copilului ia este bunica

| 1onur a răspuns:

Nu ai greși cu nimic că ai ales sa păstrezi copilul.

Nu te mai lua după toți terminați bolnavii mintali...

Mă bucur cu Adevărat că nu ai făcut rău acelui copil și că nu ai făcut avort și îți pasă de copilul tau cu Adevărat și de acel suflet și inima cu Adevărat ești o mămică foarte tânără și cu ajutorul mamei tale și pacienților tăi eu cred că vei crește un copil minunata Dumnezeu sa aibă grijă de tine și de copilul tău Amin.

| 1onur a răspuns:

Tot ce-ți poate distruge viața cu Adevărat este Destrăbălarea drogurile alcoolul băutură pariuri sportive cazinouri bani cu camătă proxetentism depravarea bătaia de joc a propriul suflet și inima să-ți vinzi sufletul inima pentru... Astea îți poate distruge viața nu un copil nu te mai lua după toți terminați când îți spun "că un copil îți distruge viața" nu copilul îți distruge viața și Destrăbălarea îți poate distruge viața una cu pământul chiar mult mai grav de atâta...

| mihai69 a răspuns:

Nu e un dar de la Dumnezeu, ci de la idiotul care te-a călărit fără protecție.
Viața nu ți-o va distruge, dar cu siguranță va fi mult mai grea.

| Giulia911 a răspuns:

Nu îl avorta! happy

| relian a răspuns:

Nu este un dar de la Dzeu este ce ti-a dat ala ce ai facut sex cu el laughing tio facut cadou, sa fie acolo, cam despre asta este vorba.

Este daca vrei nu dar, este prostie, mai ales din partea ta si a parintilor care teau lasat sa faci ce vrei.

Referitor la faptul ca copilul asta iti va distruge viata, astea is povesti, daca tu la 16 ani sau de cand ai inceput sa faci sex, banui ca de pe la 12 ani laughing deci daca ai inceput sa faci sex la anii astia, asta arata ca oricum esti la un anume nivel.

Vreau sa spun asa mai subtil, nu vreau sa te jignesc, ori mai stiu si eu ce, dar nivelul la care esti, cu sau fara copil, este acelasi, asa ca daca e sa fii distrusa, oricum ai fi si fara copil, cam asta vreau sa zic.

Un copil de 12-16 ani nu se ocupa cu sex, isi vede de scoala, cam despre asta este vorba. Daca tu ai dato pe sex la anii aia, arata ca acolo ai ceva inclinatii laughing iar scoala, dao la jalea nu-i pentru tine.

Deci nivelul tau educational, ma refer cum esti tu din fabrica si cum ai fost educata acasa, esti la un nivel f scazut, asa ca acest copil nu-ti va afecta cariera scolara laughing sau viata, mai mult decat ai fi fost afectata daca nu l-ai fi avut.