| LiviaLivia4433 a întrebat:

Acum o luna m-am despărțit de tatăl copilului meu pentru ca băiatul meu care are 10 ani a văzut ca tatal lui ma bate și a sunat la poliție. Eu nu am avut curajul sa fac asta, am depus plângere la poliție, după am primit ordin de restricție și el a fost condamnat la închisoare pentru violenta în familie.Mie deși el acum e la închisoare îmi e frica sa stau în casa în care stăteam cu el deși e a mea, la părinții mei nu pot merge fiindcă tata bea și face scandal, îmi e frica sa nu se răzbune pe mine după ce iese de la închisoare. Copilul are 10 ani și nu mai vrea să doarmă singur în camera lui, mereu se lipește de mine și zice,, mami eu vreau sa te protejez,,.Ce sa fac în situația cu casa? Credeți că băiatul meu a rămas cu traume și de asta reacționează așa ar fi bine să îl duc la psiholog?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, ar fi bine sa il duci sau sa mergeti amandoi la psiholog.
Iar pentru siguranta voastra, ar trebui sa te muti intr-o alta zona, ideal alt oras, la un job cu relocare.

| Madaxo97 a răspuns:

Normal că a rămas cu traume când a văzut că tatăl lui își bate mama, nu ar strica să îl duci și la un psiholog. Poți sta liniștită în casa ta că el dacă vrea să se razbune o să vina după tine oricum fie că stai la părinți sau că stai singură. Crezi ca la părinți nu poate să vină după tine? Poți să te muti la tine acasă, cel puțin până iese el din pușcărie măcar.

| Miruna333 a răspuns:

Normal ca a ramas cu traume, si tu si el. Ai gresit foarte tare ca ai lasat un abuzator in casa cu propriul copil. Daca erai doar tu si el si nu aveai respect si iubire fata de tine, era ceva, sa lasi sa te agreseze, dar cu un copil in casa, ai fost foarte egoista. A fost vina ta ca tot i-ai permis. Ala nu este parinte, este un nimic.
Daca iti va mai face ceva, iar infunda puscaria.
Sa faceti amandoi terapie, nu doar el.

| adryang78 a răspuns:

În mod sigur a rămas cu traume. Totuși, a fost suficient de cu capul pe umeri ca să ia măsuri, bravo lui!
Rămâi în casa ta, este un mediu familiar iar copilul nu mai are nevoie și de alte traume, dacă zici că și tatăl tău are manifestări violente. Ar fi bine să mergi cu el la psiholog, câteva ședințe. Sau, eventual, dacă nu-ți permiți financiar, apelează la consilierul școlii.

| Cipi1212 a răspuns:

Mai întâi încearcă să îl liniștești. Dacă nu merge îl duci la psiholog.

| Dandinelle a răspuns:

Concentreaza-te asupra ta si a copilului. Poate da, ar trebui sa mergi la un psiholog, pentru tine, pentru baiat. Nu uita ca ai un copil langa tine care are nevoie de tine. Tu esti mai puternica ca niciodata ca ai iesit din acel impas. O sa treci si mai departe. Dormi cu baiatul in camera, pentru linistea ta invata tehnici de autoaparare si iarta-te. da-ti voie sa-ti oferi si tie si copilului timp. Nu e nevoie sa te duci in familia care nu te respecta (tatal tau care bea si face scandal). Mentine ordinul de restrictie. Uita-te si peste informatiile de custodie si multa bafta.