| vreaudoarsastiu a întrebat:

Adresez aceasta intrebare Martorilor Lui Iehova. Din cate stiu eu si din cate am vazut, sunteti si pe aici. As vrea sa stiu daca Dumnezeu accepta un tata care stie doar sa zbiere, sa critice si sa creeze tensiune in casa. Odata, m-a facut curva si m-a scuipat cu apa din gura lui in fata..desi nu avea niciun motiv, inca de mica am fost o fire mai retrasa..intotdeauna mi-am vazut de carte si atat..doar sa le fac lor pe plac.
Numai zic de batai,cand eram mai mici, eu si fratele meu, sufeream de bataie cu cureaua. Nu a stiut niciodata sa zica o vorba frumoasa, ci doar s-o jigneasca pe mama mea si intotdeauna s-o insele. Se gandeste doar la bani, si acum profita de martori pentru ca ei ne-au ajutat mult. Nu-l intereseaza nimic legat de Dumnezeu ci doar sa profite. Spun asta pentru ca e un depravat, se duce si bea si se imbata cu toti golanii chiar daca are varsta de 46 de ani. Nu-l judec dar acum ceva ani datorita certurilor si faptului ca ma descuraja mereu si datorita tensiunii din casa am ajuns in spital pe la Bucuresti, deoarece aveam crize in somn, ma trezeam si nu puteam respira. Mentionez ca acum am 15 ani, si deja varsta nu ma mai lasa sa accept lucrurile astea..am suferit prea mult si am ramas marcata. De la un timp nici nu mai comunic cu parintii mei, de ce s-o fac daca stiu numai cearta?!
Vreau sa stiu ce spune Dumnezeu despre asta, cateva sfaturi va rog. versuri din biblie sau chiar de pe site.ul jw.org!
Va multumesc! Orice sfat e bine venit.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dumnezeu se ocupa de el sa ajunga unde merita dar si in viata care o traieste nu va avea de castigat.

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau ca treci prin aceasta situatie. Faptul de a analiza cartea,, Tinerii se intreaba,, iti poate fi de mare folos. Pe situl jw.org poti gasi la sectiunea publicatii-carti. Fii puternica si continua sa te apropii de Iehova pentru ca iti va da puterea de a merge inainte. Mult succes.

| pietrean a răspuns:

De ce nu vorbesti cu preotul,pastorul(sau cum ii spuneti voi!), despre toate problemele prin care treci?
Nimanui normal la cap, nu i s-ar parea corect ceea ce face.
Eu sunt atee si ma cutremur prin ce treci!
Daca nu aveti vreo ruda care sa va ajute cu o vorba, cere sfatul tocmai celui ce ar trebui sa indrume oile sa mearga pe calea cea dreapta.
Vezi cum e, cum sa mai am eu incredere in astfel de "credinciosi" de orice religie ar fi?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici cateva idei: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124

Cele bune!

| cosmin19131 a răspuns:

Nu uita ca biblia schimba viata oameniilor... apropie-te de tatal tau chiar daca iti este greu. Lasa-i pe Martori sa-l viziteze, probabil ceva il va indemna sa se schimbe. Spera!