| Mariusgeo a întrebat:

Ai accepta copilul dintr-o alta relatie a prietenei/prietenului tale actual/e?
Tu neavand copil.

31 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Da. Copilul nu e un handicap. Nu este vina acelui copil ca se afla acolo si as incerca sa am o relatie cat mai buna cu amandoi, iubit/sot dar si copil

| Holiday a răspuns:

Da. De ce nu?! Discutia nu este daca accepti copilul altuia, ci daca accepti un copil in relatie/familie la momentul respectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul nu. Dar cazul meu e diferit de al altora probabil... Am avut destule ocazii de genul și încă mai am dar nu sunt eu ca om în postura de a-și asuma asa responsabilitate acum. Care și-a ales greșit și nu a avut cap să se gândească și la consecințe, să-și găsească pe măsură... La fel cum sunt eu ignorat de femei până nu "o strică" bine de tot, la fel am să le ignor și eu pe ele. Roata se învârte și eu nu-s dator la nimeni cu nimic. În special la cele care indirect m-au refuzat pe mine. Sănătate și virtute, atât am să le urez.

| Peridava a răspuns:

Daca nu esti in stare sa accepti copilul, ce vrei de la ea? Sex gasesti si pe centura orasului. Dar daca vrei o familie, o iei cu totul, cu bune si cu rele.

| Cristine9595 a răspuns:

Da,normal.de ce nu?

| anonimg a răspuns:

Depinde cât de mult o iubești pe mama copilului.
Acum nu cunosc dacă este vorba de tine, de altcineva sau întrebarea este una de ordin general. Știu doar un lucru: că atunci când cineva își pune o astfel de întrebare, nu iubește suficient; și deci nu trebuie să facă pasul următor până când întrebarea aceasta va dispărea din mintea și inima lui ca și cum n-ar fi fost niciodată.
Va putea însă să înainteze in relație atunci când dragostea va fi deplină, când astfel de întrebări nu vor mai exista.

| xerxes1 a răspuns:

Este un copil care nu are nicio vina.
Daca este sanatos este o binecuvantare.Al tau s-ar putea sa aiba probleme la cap daca gandeste ca tine.

| OldSoul a răspuns:

Ma bucur sa vad, ca pana acum din 7 raspunsuri, 6 sunt pozitive.
Insa hai sa recunoastem, in realitate situatia ar sta cu totul altfel.
Nu ar mai fi asa de lejer sa-l accepti.
Da, poate pe moment, il accepti, nu te deranjeaza, dar in timp pot sa apara probleme, neintelegeri.
Aici e problema.
Daca intr-o zi o sa auzi o replica din partea copilului gen "Nu esti tatal meu/mama mea, nu ai niciun drept asupra mea"?
Daca intr-o zi o sa apara tatal/mama copilului voind sa se implice in viata copilului, si o face contrar a ceea ce l-ai invatat tu?
Daca partenerul/partenera ta te paraseste la un moment dat, reincercand o relatie cu celalt parinte pentru binele copilului.
Iar exemplele de acest gen pot continua.

Ei bine, eu unul nu as vrea sa-mi asum aceste riscuri.
De asta imi permit sa fiu mult mai rezervat in a oferi un raspuns la aceasta intrebare.
Sa zic ca daca respectiva ar fi vaduva, da, as accepta fara sa am mari retineri, dar in restul cazurilor, tine mult de persoana respectiva.

In concluzie, nu pot oferi un raspuns categoric la aceasta intrebare.

| Freya1 a răspuns:

Nu stiu, nu am fost pusa in situatia asta.

| Raducons a răspuns:

Depinde de situtie, dar nu cred ca l-as accepta, mai ales ca eu nu am.Iti convine sa cresti copilul si altul sa vina sa-l ia cand vrea, cand e mare sa zica ca nu esti tata desi tu ai avut grija de el si ai contribuit cu bani, pentru ca vrei nu vrei trebuie sa ii cumperi ce are nevoie, Daca nu are tata este alta treaba, atunci te bucuri de el si merita sa investesti in el.

| Mariusgeo explică (pentru xerxes1):

În primul rand nu era vorba de mine era doar o curiozitate văzută la un prieten ce mi.a adresat întrebarea ăsta fără sa.o dau un răspuns, doi dacă ai bun simt nu jignii

| SilentRain a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Restul a zis mai bine Loner desi el e incert.

| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce o accepti pe maica-sa care vine la pachet cu tot cu copil, va trebuii sa accepti si copilul.
Daca tu nu ai copil si nu ai chef de copilul alteia, iti cauti una fara copil! Ce-i atat de greu de inteles?

| Dalmore a răspuns:

Daca ai o varsta mai inaintata, de ce nu? Te mai apuci de facut copii dupa 30-40 de ani?

| Dalmore a răspuns (pentru OldSoul):

Tampenii o sa auzi toata adolescenta de la ei, fie ca sunt ai tai sau nu laughing

| Mariusgeo explică (pentru Dalmore):

Mmm...depinde și de creștere, la ce aud nu mă mira deloc

| gabriielaaa a răspuns (pentru OldSoul):

De ce gadesti negativ poate copilu va aprecia ca îi esti alaturi si te va respecta între părinți si copii adolescenti mereu is certuri deci cum o dai tot vei primi o replică usturătoare depinde de tine sa stii cum sa gestionezi situația si ce exemplu esti. Unu sau doi copii îi poate creste si singură. Îi va fi greu da va putea si ca tată vitreg trebuie sa înțelegi ca mai bine te porți ca prieten cu copilu nu ca tata plus că tatăl natural va rămâne mereu tată. La fel si la femei dar la ele e mai dur ca locul mamei e mai greu sal ei. Si ai mai multe responsabilități ca mama si naturală cât si vitregă.
În concluzie de este dorința si stăruință se poate.

| OldSoul a răspuns (pentru Dalmore):

De la ai mei, parca ar fi alta treaba.
Dar sa stau sa cresc un copil ca pe al meu, ca mai apoi la adolescenta sa aud ceva replici de genul "nu esti tatal meu", nu cred ca as inghiti prea bine situatia.

| OldSoul a răspuns (pentru gabriielaaa):

Poate asa este, insa, e un risc pe care nu mi l-as dori sa mi-l asum.
Acum desigur, daca voi fi intr-o situatie de acest gen, poate voi gandi altfel.
In momentul de fata, imi rezerv dreptul de a fi retinut.

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Asumandu-mi faptul ca o sa fiu criticata de altii, parerea mea suna in felul urmator: chestia asta are doua taisuri, poti accepta un copil si sa te bucuri de el ca si cum ar fi al tau si acesta sa constientizeze asta si sa te vada ca un tata in semn de multumire sau sa se dovedeasca un mic,, demon" care poate afecta relatia pe care o construiesti alaturi de mama lui pentru simplul fapt ca nu esti tatal lui, dar diferenta dintre cele 2 situatii o poti face doar tu. Eu personal nu as accepta o astfel de situatie, nu e construit caracterul meu de asa natura incat sa ma acomodez cu astfel de chestii, sunt constienta de faptul ca un copil nu e o pedeapsa, ci o binecuvantare, dar ideea ca nu e al meu nu mi-ar permite sa ma comport ca si cum ar fi sange din sangele meu. Totul depinde de tine, de cum te cunosti si te simti in stare sa duci o astfel de responsabilitate pe termen lung, pentru ca pana la urma un copil indiferent ca e al tau sau al altuia e o responsabilitate, de felul in care iti gestionezi emotiile, de atitudinea pe care o dezvolta copilul in preajma ta si de cum te simti tu in prezenta lui. Bafta in alegerea pe care o vei face!

| andreeabobo a răspuns:

Depinde. Cred ca asta depinde de fiecare. Da, poti accepta - dar trebuie sa te gandesti ca un copil este o implicare si o responsabilitate mare. Daca iubesti si esti dispus/a sa faci sa faci sacrificii atunci da. Un copil e minunat, dar trebuie sa intelegi ca prima lui/ei grija va fi copilul. Copilul nu are nici o vina, copiii sunt minunati insa cum am zis mai sus depinde de tine ca persoana ce vrei si ce asteptari ai de la relatie. Nu o sa fie usor. Daca esti genul care sa vrei timp doar tu cu partenerul, nu iti este pe plac copilul sau pur si simplu nu esti dispus/a sa iti dedici timp, atunci nu e pentru tine.
Eu consider ca oricat de mult iubesti pe cineva, indiferent ca are copil sau nu trebuie sa te gandesti la ce ai tu de oferit in relatie si daca esti dispus sa lupti oricare ar fi situatia. Un copil nu e munca usoara, poate sa te accepte sau sa nu te accepte din prima. Cum am mai zis, copii sunt minunati dar totul depinde de cat si cum vrei tu sa te dedici ca om.

| Doja a răspuns:

Intrebarile sunt simple

1) Vrei copii? Daca vrei copii, o persoana care are deja copii va dori cel putin cu unul in minus.
2) Pe al catelea loc vrei sa fii in relatie? O persoana va tine intotdeauna la ea si la copilul sau biologic. Restul sunt vizitatori.
3) Vrei sa sustii financiar copilul altcuiva intr-o relatie in care vei fi pe locul 3? (vezi mai sus)
4) Ce varsta are copilul? Daca e sugar/nou nascut poti deveni parinte in ochii lui. Altfel vei avea probleme mari de autoritate, deoarece copilul te va percepe ca pe o persoana care vrea sa-i iei mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Trebuie sa fi bata sa-ti iei o nevasta care are copilul altuia, tu sa fi colacul de salvare la alegerea gresita a ei. Se duce spre compromis, o arata si studiile si experientele altora. Mamele singure sunt mai rele si decat cu^ele.

| RAY a răspuns:

Adica sa cresc eu copilul altuia?,nu,nu sunt de acord cu asta,doar barbati =sclavi vaginali fac asta, adica curva aia dupa ce a cuvarit si e ruginita si se compromite cu mine,sai cresc si copilul, fi serios, categoric nu, e plina europa de vest de astfel de cazuri si de prosti care pentru un vagin accepta totul, jalnic baieti ce puteti deveni

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect,. Mamele singure sunt mai rele si decat cu^ele.alea sunt tarfe cu diploma

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.girlschase.com/content/sexual-economics-lover-and-provider

THE LOVER AND THE PROVIDER
There are many things a man can offer a woman. Same goes for women, they also have a lot to offer. However when it comes to seduction, it is commonly the offer of sex for status and sex for sex that takes place.

We can therefore distinguish between two categories of men – namely "the lover" and "the provider":

The provider provides women for their social needs, such as material goods, social status and social support ("being there for her") in exchange for sex, whereas

The other type of man, "the lover" is the man who women just use to satisfy their sexual needs – i.e. just sleeps with for the pleasure of the sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da man asa E pentru supravietui ca specie. Dar mamele alea nu au pic de ratiune in ele.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu credeam asta, pana nu am vazut cu ochii mei, femeile dupa ce au curvarit cu badboys se compromit cu beta masculi, unele din ele au si un copil langa ele, este incredibil cate facem noi pentru acccses la sex

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dacã ar oferi sex usor, nu am fi astazi aici.