| RebecaManea a întrebat:

Ajutati-ma va rog! Stau cu bunicii mei, bunica mea, ea fiind recasatorita de cativa ani cu un idiot.
O bate zilnic, m-am saturat sa asist la certuri, la batai, la injuraturi, la tot.
Ea nu vrea sa plece de la el, mereu spera ca se va schimba. Nu stiu ce sa mai fac, il urasc.
Imi vine sa il omor, e un idiot, nu mai pot sa ma concentrez la nimic, scoala, relatii..sunt trista tot timpul.
Nu am unde sa ma duc, sau daca as pleca undeva imi e frica ca o omoara pentru ca ea nu vrea sa plece.
Vreau sa moara, nu il mai suport jur.

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Vad ca toata lumea pe aici iti spune sa mergi sau sa suni la politie. Asta trebuie facut asa cum trebuie insa. Daca te duci fara dovezi, "bunicul" tau va scapa cu un avertisment sau cel mult o amenta, prin urmare totul va fi si mai rau, mai ales pentru tine. Daca vrei sa te duci la politie, filmeaza urmatorul scandal pe ascuns (sa nu cumva sa te prinda ala ca iese urat). Vorbim de bataie. Daca il poti surprinde cum o bate, e perfect. Explica politiei situatia in detaliu si spune-le cat de mult te temi. Chiar daca nu ii fac nimic, la urmatoarea agresiune fi sigura ca o sa o pateasca.

Iti simt durerea. Eu am crescut cu bunicii mei pana la varsta de 6 ani si ii iubesc foarte mult. Nu mi-as putea imagina cat de rau mi-ar fi daca s-ar certa in halul asta. Nu asculta de cei care spun ca "bunica ta isi merita soarta" si alte tampenii de genul, pentru ca ea (bunica) a facut totul pentru tine. Totul ca sa iti ofere o viata cat de cat buna. Nu merita sa o lasi singura la greu. Trebuie sa fi sigura ca ea stie prin ce treci tu. Sa stie ca noua ei casatorie te afecteaza foarte mult in mod negativ. Sa realizeze ca daca ar pleca, ar face-o pentru tine.

Spuneai ca bunica ta nu vrea sa plece, tot spera la o schimbare. Asta inseamna ca totusi, cat de putin, il iubeste pe tipul ala. De obicei, oamenii ca ea sunt mai greu de convins. Cat de mult tine ea la tine? Daca te iubeste cu adevarat, va realiza la un moment dat ca iti face rau daca ramane cu ala. Mai ales daca intervii cand o bate.

Orice ai face, te rog sa nu iti pui sanatatea in pericol. Nu as vrea sa patesti si tu ceva. O sa treceti si peste asta, ai sa vezi. Mereu exista o cale.

Multa bafta! happy

| RebecaManea explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Are prieteni acolo, merg degeaba

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Cred că ar fi timpul să vorbeşti serios cu el şi să îi spui că dacă nu încetează îţi vei chema rudele sau chiar poliţia. Trebuie măcar să îl înfrici, iar pe bunica ta să o pui să te susţină pentru că în caz contrar te va pierde şi pe tine pentru că te vei satura până la urmă.
Au o vârstă şi sunt oameni cu păr alb în cap e anormal ca nepoţi să trebuiască să le spună cum să îşi drămuiască viaţă şi ce e voie şi nu să facă. Spunele şi lor asta şi întreabă-i dacă nu au un strop de ruşine.

| anonimg a răspuns:

Ei trebuie să-i spui că la următorul scandal vei chema poliția; și așa trebuie sa și faci sunând la 112.
Scandalul în casă nu este tolerat de poliție. Și nu trebuie să fie acceptat de nimeni; nici de către bunica ta.
Bunica ta este de vină, și își merită soarta. Unii oameni s-au obișnuit cu scandalul și cred că este normal sa existe așa ceva. Și cred că bunica ta este unul din acești oameni care cred că este normal ca o femeie să fie bătută de bărbatul ei chiar dacă suferă.
Un om violent nu se va schimba niciodată. Crezi sau nu, bunica ta este cea care îi permite lui să facă scandal. Ce este rău este că bunica ta nu se mai gândește și la suferința ta.
Dacă nu ai unde sa te duci, sună la www.adra.ro Iar pe bunica ta las-o împreună cu soarta care și-a ales-o.

| xerxes1 a răspuns:

Bunica ta simte placere cand este batuta.
Altii platesc bani grei sa fie biciuiti, ea primeste gratis.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Mariusfl93 a răspuns:

Du-te la poliție

| SG1995 a răspuns (pentru Mariusfl93):

Și crezi că face poliția în astfel de cazuri? În general tot agresorul e apărat în astfel de cazuri. Știu un caz de genul că agresorul era chiar polițist aia a avut norocul să fugă dacă nu era omorâtă și ea și copii, de plângere nu putea fi vorba că nenea ăla avea pile în poliție.