| icebaby17 a întrebat:

Ajutor! Am nevoie de sfaturi pentru relatia mea.5 ani in urma am inceput sa ma intilnesc cu un baiat.Dupa doi ani de relatie ne-am despartit. Jumate de an m-am simtit parasita si fara puteri, nu-l putea uita.Eram din aceiasi facultate la universitate. Dupa vacanta de vara ne-am vazut din nou la lectii,si iarasi am incepu sa sufar din cauza ca nu pot sa fiu cu el.O prietena de-a mea nu mai putea rabda lacrimile mele, s-a dus la el si i-a zis sa vorbeasca cu mine. Ne-am intilnit intr-o seara, si iarasi am inceput sa ne intilnim.Au trecut 3 ani de cind suntem impreuna si deja traim impreuna,si dupa o cearta buna si o saptamiina fara vorba,el imi propune sa ne despartim din motiv ca nu stie ce simte fata de mine, ca se intilneste cu mine din jale... Is confuza, nu stiu ce sa fac.Nu doresc sa ramin iarasi singura si fara "el"

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai stii ca dragoste cu forta nu se poate, iar daca propunerea de separare a venit din partea lui, crezi ca merita sa stai cu cineva doar de mila? crezi ca totul se invarte in jurul lui? esti tanara/sanatoasa/frumoasa/ deci viata trebuie sa isi urmeze cursul..demonsreazaacelui tip ca poti sa treci peste toate, ca a fost o invatare de minte sa nu suferi pentru cineva care chiar nu merita, in timp vei vedea ca se va gasi o persoana care sa te iubeasca pentru ceia ce esti tu.dar daca vrei sa suferi, nimeni nu te opreste.
O frumoasa zi sa aihappy

| superdorex a răspuns:

Eu zic sa pui capat acestei farse! Aici tu esti singura care sufera iar el doar profita de situatie si de bunatatea ta! Nu te merita, sentimentele tale nu merita sa-i fie atribuite acestui baiat fara inima! Se va gasi si acel baiat care sa te aprecieze si sa te iubeasca asa cum meriti neconditionat! Iti urez multa bafta si iti tin pumnii!

| mona a răspuns:

Daca ti-a propus despartirea atunci desparte-te de el, nu te merita si nici nu il poti tine langa tine fortat si nici el nu poate sta cu tine din mila, cred ca meriti ceva mai bun

| DNSK a răspuns:

Eu zic sa fii tare si sa incerci sa treci peste. Rupe orice legatura cu el si fii cat poti de indiferenta. Macar prefa-te ca esti! Daca isi va face ordine in ganduri si sentimente, poate te va cauta. E posibil ca dupa atata vreme sa intervina confuzia, sa nu stie daca e obisnuita, iubire sau atasament. Ofera-i spatiul de care are nevoie. Timpul rezolva problemele astea mai bine decat crezi

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa continui relatia cu el, pentru ca pare sa nu duca nicaieri. Incearca sa treci peste, mie mi se pare foarte urat din partea lui sa iti spuna ca a stat 3 ani cu tine din mila.

| Roxana121 a răspuns:

Astai culmea prostiei sa traiesti 3 ani cu o fata care no placi pentru ce mai frate? nu inteleg chestia asta, acum s-a trezit sa zica kai mila de tine si de aia, eu nu cred, mai degraba si-a gasit pe alt cineva si cauta motiv sa nu mai fie cu tine, nu cred ca esti tu vinovata, acum da daca a decis el despartirea lasa-i friu liber sa faca ce vrea, imi pare rau de asa situatii in care esti tu, pentru ca traiesti cu tipu respectiv 3 ani impartiti tot si la urma surpriza e naspa.Fii tare si nu uita ca nu merita sa plingi dupa toti fraieri, pretuiestete pe tine.Pup

| MrSoapte a răspuns:

Ma amuza cum iti bagi, SINGURA, in cap...ideea ca nu poti fara el! Sunt femei care au ramas cu 2-3 copii dupa o casnicie esuata si, nu se vaita! Tre sa ai suficient orgoliu si personalitate, sa-ti dai seama ca viata e mult prea scurta, ca sa accepti sa fii carpa de sters pe jos a unui barbat! Fetelor, ce-i in capu` vostru?!?!?!

| DiazAndreea a răspuns:

Fata tu chiar nu ai pic de tarie in tine? lasa-l sa isi vada de viata lui, niciodata nu vei avea parte de dragoste cu forta, daca te iubeste va veni la tine inapoi. mai sunt si alti baieti, trebuie sa iesi sa cunosti si alta lume nu doar cercul de prieteni care il ai ca banuiesc ca e restrans. acum sa presupunem ca va impacati dar daca doamne fereste va casatoriti faci si un copil iar el gaseste pe alta si zice tot la fel ca a stat din jale cu tine? nu e bine ca te presezi si te incapatanezi pe un singur om sa fie cu tine, sunt atatia in lumea asta si nu trebuie sa il iei pe primul care il gasesti nu e neaparat bun. singura nu vei fi niciodata ai familia, ai prietenii, iar daca stai si te gandesti el e o singura persoana care isi cam bate joc de sentimentele tale dupa 5 ani, si crede-ma o persoana nu poti sa spui ca o cunosti bine nici dupa 30 de ani. ai grija de tine, si daca mai esti trista din cauza lui si ai un fix cu el ar fi cazul sa te duci sa vorbesti cu un psiholog te va ajuta sa treci peste, psihologul nu e pentru nebuni, este pentru oameni care nu pot trece peste o perioada grea din viata si are nevoie de cineva. ai grija de tine, punete pe tine pe primul plan