| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor, am o problema foarte grava pe care nu stiu cum sa o rezolv:
Am un prieten artist plastic pictor.
Care mi-a salvat viata cand aveam eu 23 ani eram la facutate nu aveam bani si mi-a oferit un mic job part-time sa vand icoane si imi dadea 10%din vanzare.

Dar acum el vrea sa ma duc pe la el.

Eu m-as mai duce pe la el pentru că țin la el.

Dar el imi cere aproape 100 euro când ajung pe la el.

Ma pune sa ma duc cu 2 pachete de tigari, mici si bautura.
Apoi cat sunt la el iar ma trimite dupa cine stie ce fantasmagorii de mancare vrea el sa pregateasca pe banii mei, de exemplu sa iau pastrama de oaie.
Apoi ma trimite dupa carbuni.
Apoi ma trimite dupa alt vin.
Apoi imi mai cere 2 pachete de tigari pentru el si pentru sotia lui.
Apoi imi cere si la plecare macar 100 lei imprumut.
Plus 2 pachete de tigari.

Eu tin la el si imi place sa petrec timp cu el pentru ca este un om foarte cult, citit de la care am ce sa invat.
El a citit taludul, biblia, coranul tot timpul citeste carti istorice si de religie, el picteaza biserici.
El scrie chimie ce tine de culori, fizica, procese tehnologice, intelege ce se intampla cu atomii.
El restaureaza icoane si lucruri de arta.

Asa ca este un om foarte intelept si foarte glumet.

Dar pe mine ma deranjeaza ca arunci cand ma cheama la el nu scap fara sa dau 100 euro.

Si acum nu am bani de risipit aiurea.
(Am 7 copii cu mai multe femei si de anul acesta vad ca am inceput sa devin mai responsabil si sa imi pese si sa vreau sa le impart lor daca reusesc sa fac un profit din munca mea)

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu te duce. Programează-ți întâlnirile pe zoom, e gratuit. Tu mănânci păstramă de oaie, bei vin, fumezi și îl asculti vorbindu-ti despre artă. ))
Dacă te duci, omul are pretentia ca să-i plătesti una-alta, amical, fiindcă și el te găzduieste gratuit. Sună a prietenie cu beneficii. O fi mai sărac, o fi având și alte vicii... Foarte putini artiști plastici reusesc să trăiască din artă, de aceea e preferabil să faci din ea un hobby, nu o profesie.

"Care mi-a salvat viata cand eram la facutate nu aveam bani si mi-a oferit un mic job part-time sa vand icoane si imi dadea 10%din vanzare"

Cred că v-ați salvat viața reciproc, căci fără ajutorul tău, poate că și-ar fi depozitat lucrările in pod.

8 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Omu ala stie ce viata ai tu macar? Incerci sa-i explici problema cu cheltuiala, ar trebui sa inteleaga, ori face intentionat ori nu stie.

| Together a răspuns:

Cand mai propune zi-i ca ti-ar placea sa va vedeti dar nu stai asa bine cu banii in perioada asta.

| RxTx a răspuns (pentru Together):

E o idee bună

| RxTx a răspuns (pentru Together):

Mulțumesc chiar este o idee foarte bună

| Hutzy95 a răspuns:

Ala nu îți este prieten, el practic te obliga într-un mod subtil sa ii dai bani, te face la sentiment, iar tu pui botu. Asta nu o spun în nume de rău, o spun ca să te fac sa iti dai seama ca el profita de tine și de banii tai.
El nu îți este prieten, dacă tu îl consideri prieten iti spun și cum sa îl testezi sa vezi dacă îți este prieten adevărat, prin 2 metode:
1. Dacă ai permis de conducere:
Sună-l și spune-i ca ai rămas în pana și ai nevoie de cineva sa te ajute urgent la ceva, vezi tu ce ii spui... S-a terminat benzina, o roata s-a spart și ai nevoie de un cric ca nu ai (în caz ca el va veni va trebui sa iti dezumfli roată, dar nu cred ca va veni).
2. Nu ai permis de conducere
Îl suni într-o zi și ii spui ca ai o problema în familie și ai nevoie de ajutor sa te ajute cu niște bani urgent ca ai o mare problema de rezolvat, găsești tu o vrăjeală.
Daca refuza sa te ajute înseamnă că nu îți este prieten, e doar un profitor care te exploatează și te stoarce de bani.
Cand mergi pe la el spune-i ca nu ai bani, dacă sare la bătaie sau se supără înseamnă că e doar un profitor si un om de nimic, iar tu trebuie sa rupi legatura cu el urgent. Și nu, NU are de ce sa iti fie frica sa rupi legătură cu el definitiv.

| DARLINGx a răspuns:

Eu zic să renunți la prietenia cu el, sau să nu mai i dai multa importanta. dacă ești prieten cu el nu ar trebui să îți ceară câte 100 de lei, Dacă ține la tine.

| RxTx a răspuns (pentru DARLINGx):

Eu ma duc la el ca la un spectacol de cat ca acum nu imi mai permit sa risipeac banii pe acest bilet pe care el ma face sa cred că am facut abonament
El vrea să ma duc la el sa bem sa facem gratare pe banii mei sa faca el show un fel de stendup comedy
Si eu sa plareec faptul ca beau cu un aerist care face si sricla si galeuri si ceramica care timo de multe ore imi povesteste istoria srtei despre diecare artist de rock viata lui cu ce se ocupau parintii lui
Sau lucruri din istorie foarte interesante