| AlinaAlina656 a întrebat:

Am 15 ani părinți mei sunt în străinătate eu locuiesc cu bunica mea până ei vin în țară stau de 2 ani la ea vreau la părinți mei dar nu vor să mă ia la ei pentru că îmi zic ca sunt micuță încă și mă vor lua când mai cresc mi e dor de ei deși vorbesc pe apel video în fiecare zi cu ei.Cum să îi conving să mă ia la ei?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i poti convinge sa te ia ca nu au cum, mai ales daca muncesc ilegal (fara acte legale) si nu te pot inscrie la scoala acolo si nici platii scolarizarea ta acolo.

| doctorandus a răspuns:

Nu toti cei care muncesc in strainatate s-au ajuns. Acolo este extrem de scump de cresti un copil si iti trebuie un spatiu potrivit, altfel vine protectia copilului si iti ia copilul, il da la orfelinat.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai condiții bune la bunica ta rămâi acolo și termină liceul.
În străinătate nu te ține nimeni în puf. E muncă și iar muncă. Ca să poată pune un ban deoparte - părinții tăi muncesc din greu și cine știe în ce condiții locuiesc.

| ioana748 a răspuns:

Poate i convingi sa te duci cateva zile in vacanta, sa i imbratisezi si apoi sa te întorci acasă.
Vesnica drama a acestei tari.
Te vei duce cand vei termina scoala. Este bine ca vorbiti pe video.
Sa ai grija de bunica, ❤️

| Cipi1212 a răspuns:

Te vor lua mai târziu.