| Ioana90000 a întrebat:

Am 16 ani ani şi dimineaţa sunt obosită şi când mă trezesc mama cu tata fiind obosită ţip la ei, dar nu mă ceartă. Credeţi că părinții mei procedează corect? Voi cum aţi proceda în locul lor?

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce-ai vrea? Să țipe si ei? Da, procedeaza corect, sunt maturi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, procedeaza foarte corect.
Ideal este sa-ti ia telefonul ca sa nu mai pierzi noapte pe telefon, ca de aia esti osbita si-ti distrugi creierul.

| relian a răspuns:

In locul lor tias raspunde cu cateva dosuri de palma, de o sa te trezesti brusc, o sa spui ca nu stii ce te-a lovit laughing sa spui ca ai fost lovita de tren.

Vai de capu nostru in ce hal sa ajuns astazi, ce parinti hahalere aveti, sigur au fost si ei ca voi, alta explicatie nu-i, pentru ca un parinte care la rindul lui, cand a fost copil a avut respect, a stiut cum sa se poarte, nu accepta cacaturile unor plozi alintati si mofturosi laughing

Stai linistita esti exact asa cum teau crescut si educat. Daca tu ai ceva moralitate, daca ai mostenit si ceva genul asta, vrei sa te porti normal, atunci cauta si te corecteaza, inainte sa tipi, ori sa spui rahaturi, gindeste, nu te grabi sa dai din tine, ce au parintii tai sau teau invatat.

| AliGab a răspuns:

Cum sa tipi tu la parinti? Tu ii cresti pe ei sau ei pe tine? Rusine sa iti fie! De respect ai auzit? Probabil ca nu odata ce iti permiti asemenea lucru

| Miruna333 a răspuns (pentru AliGab):

Nu e normal nici parintii sa tipe la copil, stai tu linstit

| AliGab a răspuns (pentru Miruna333):

Nu am spus ca invers este normal, dar respectul pentru parinti a disparut astazi cu desavarsire

| Miruna333 a răspuns (pentru AliGab):

Crede-ma, conteaza cum sunt crescuti. Nici pentru copii nu mai exista. sunt crescuti in frica, cuvinte urate, injuraturi si chiar violenta fizica! Ce respect sa ai pentru,, parintii'' de genul?
Exista si scapari din cauza hormonilor, sa nu uitam ca sunt adolescenti happy

| AliGab a răspuns (pentru Miruna333):

Ori nu ai citit bine, ori nu intelegi ca tinerii din ziua de astazi sunt prea cocolositi. A scris clar ca parintii nu o cearta, dar ea isi permite sa tipe la ei...nu exista scuze pentru un mucos sau o mucoasa sa tipe la parinti, nici hormonii, nici alte scuze. Am fost si copil, am fost si adolescenta, iar acum sunt si mama si nu accept. Asa cum eu am avut respect pentru parintii mei si inca le port, asa imi doresc sa fie si copiii mei cu cei mai in varsta

| Miruna333 a răspuns (pentru AliGab):

Nici tu vad ca nu ai citit comentariul meu. Exista scuze, sunt copii la care au tipat,, parintii'' de la varste fragede, tu ce crezi ca au invatat acei copii? Asistasem o data in parc la o idioata care tipa la copilul ei, acesta tipa inapoi, si dupa ea tipa si mai tare de ce tipa la ea. Din pacate, acesta este nivelul unor oameni, asazisi parinti. Nimeni nu iti spune sa accepti nimic. Eu ti-am explicat de ce majoritatea copiilor se comport astfel cu parintii, iar cei care au fost crescuti cat de cat ok, pot avea scapari de moment din cauza hormonilor. Fiecare dintre noi am ridicat vocea la parinti in adolescenta, nimeni nu e sfant happy

| AliGab a răspuns (pentru Miruna333):

Eu nu mi-am permis in adolescenta mea ridicarea vocii la parinti

| Miruna333 a răspuns (pentru AliGab):

Poate sa fi fost cresuta sub papuc cu frica de parinti

| AliGab a răspuns (pentru Miruna333):

Tu ai copiii?

| ioana748 a răspuns:

Te iubesc si te inteleg.
Dar nu le face bine comportamentul tau.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu-i frumos să țipi la ei în primul rând, indiferent ce probleme ai, pe viitor, o să ai numai de suferit dacă continui cu atitudinea asta, mai ales dacă tot așa o să țipi și la viitorul soț. Fii matură ca părinții tăi și nu mai țipa la ei.

| Cipi1212 a răspuns:

Sunt înțelegători cu tine.

| 1onur a răspuns:

Eu a-și râde nu a-și lua în serios nași putea sa iau în serios cum vine un copil de al meu și țipă deodată de dimineață la mine l-aș lua în brațe și laș îmbrățișa săi arăta cât de mult îl iubesc și iași pregăti Micul de jun și Iași pune niste bani in buzunar să aibă la Schoală orice copil când se trezește din somn ori țipă ori se prostește copilărește vrea iubirea aia de părinte vrea atenția aia de părinte nu vad absolut deloc greșit și anormal comportamentul tău și felul tău de a fi copile

Când văd comentariile de aicia mă prăpădesc de râslaughing))laughing)) imediată gata PSIHOLOOOOG laughing) PSIHIATRUUUUUUlaughing)altul rușineeeeee laughing)) laughing)

Nu vreau să-mi închipui cum vor fi tratați copii lor daca ei se comportă așa cu copiilor lor...

| TuzacAngelina a răspuns:

Consumul de zahăr și carbonhdrați produce ADHD la tineri din cauza metabolismului plus hormonii sexuali ce inundă în perioada asta adolescenții ce sunt cu simțurile foarte treze. Poți încerca o alimentație slabă în zaharuri, amidonuri, cofeină ce amplifică ADHD-ul. Încearcă să-ți filtrezi gândurile compulsive chiar să le reduci frecvența prin respirația 5/5/5, 5 secunde inspiri/5 sec îți ții respirația/ 5 secunde expiri. Citește despre compulsivitatea gândurilor și despre lucrurile adevărate și cele false aici https://www.facebook.com/profile.php?id=61561687469156

| Modzilian a răspuns:

Dar tu de ce esti obosita dimineata? La ce ora te culci?
In locul lor ti-as controla ora de culcare, ti-as lua noaptea telefonul si orice altceva ce te-ar tine treaza.

| GigelETare123 a răspuns:

Trebuie să-ți controlezi emoțiile. Eu zic să mergi la un psihiatru și la un psiholog. Nu e deloc normal să țipi.

| TuzacAngelina a răspuns (pentru GigelETare123):

Țipetele sunt din cauza impulsivității. Dacă s-ar conștientiza sau dacă părinții ar conștientiza-o despre impulsivitate și implicit forma incipientă a violenței verbale urmată de violența fizică n-ar mai trebui psiholog. Tinerii știu că este ceva în "neregulă" cu ei dar le trebuie explicat în ce constă această "neregulă". Ei se află la intersecția copilăriei, tinereții și maturității în acelși timp plus la "focul" reproductiv ce neconștientizat duce la comportamentul acesta de neînțeles pentru părinți nepregătiți în confruntarea asta mai ales la primul copil.