| Melisa450 a întrebat:

Am 16 ani eu dorm destul de mult de obicei dorm până la 12 ziua mama ma cearta pentru asta și ma cearta și ca nu vreau sa o ajut la treaba și stau pe telefon mi l-a luat de multe ori telefonul dar tata mi a dat înapoi tata mereu face cum vreau eu când e acasă el muncește în străinătate tata îi zice mereu la mama da ma lase în pace ca sunt încă mica. Cine credeți ca procedează corect în educația mea din ce am povestit tata sau mama? Eu sunt mai atașată de tata decât de mama

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

A dormi pana la 12 nu e o problema daca nu ai nimic de facut. Dar sa zicem dupa ora 13 ar trebui s-o ajuti pe maica-ta.

| Hyperion7 a răspuns:

Niciunul nu te educa cum trebuie.
Unul te mustra tot timpul,in timp ce altul este pacifist și calm.
Practic, polițistul rău și polițistul bun.
Părinții au o oarecare autoritate asupra noastră și na,ar trebui sa ii ascultam,însă când unul îți ia apărarea, distruge autoritatea celuilalt părinte, făcându-l mic in ochii tai.
Daca poți, vorbește cu părinții și zi-le punctul tau de vedere, vezi ce zic și ei și încercați să reparați relația părinte-copil.
Daca nu prea poți discuta, macar discuta cu tata, poate poate repara el ceva.

| cfrtobias a răspuns:

Lasa Tik Tok si dormi pe la ora 22 sau 23 si atunci te trezesti devreme

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal să dormi până la 12.

| alibaba99 a răspuns:

Normal este sa te culci pana la 22.30/23.00. Trebuie sa stai cat mai putin pe telefon, ca iti face rau, nu ai nici un beneficiu. Tatal procedeaza f gresit, din cauza ca se simte vinovat ca nu sta acasa. Cred ca este momentul sa intelegi ca tu faci lucrurile gresit si sa incerci sa stai mai putin pe telefon, sa te apuci sa citesti ceva mai bine, sa incepi sa ajuti cat poti tu pe mama ta. Incearca sa te apropii de mama, sa discuti cu ea si atunci totul va fi mai bine.