| Miriam92928 a întrebat:

Am 16 ani eu locuiesc cu mam si cu actualul ei soț tatăl meu nu ma vrut și a plecat când eu aveam doar 3 luni când el a plecat acum a venit sa ma vadă însă eu am un tata pe actualul soț al mamei mele pe tatăl meu vitreg el e ca un tata pentru mine și de asta nu vreau sa petrec timp cu tatăl biologic iar tatăl biologic nu înțelege asta.Ce pot face să înțeleagă că nu îl consider tatăl meu și ca eu am un tata pe tatăl meu vitreg care ma considera fata lui?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca chiar nu vrei nu mai vorbi cu el, nici macar la telefon si nu te mai intalni cu el si poate intelege sa te lase in pace.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa ai respect pentru tatal bilogic, chiar daca maica-ta este divortata de el, tu ai aceasta obligatie ca copilul lui biologic.

| Miriam92928 explică (pentru Violleta2022):

Legal el deși e tatăl meu biologic nu are nici un drept asupra mea pentru ca nu ma recunoscut când m-am născut și când sa căsătorit mama cu tatăl meu vitreg eu aveam un an și tatăl vitreg ma trecut pe numele lui

| Violleta2022 a răspuns (pentru Miriam92928):

Ba are drept asupra ta si daca merge si cere judecatorului sa te vada sau sa-i fixeze un program sa petreaca timp cu tine, are tot dreptul din lume, indiferent ca tu esti prost educata si ai ura pe el.