| Alexa08809 a întrebat:

Am 16 ani eu mi aș dori să îmi fac operație la nas pentru micșorare pentru ca nu îmi prea place nasul meu însă mama spune ca nu e nevoie de aceasta operație și ca sunt frumoasă dar eu chiar vreau sa ma operez.Ce pot face în situația asta? Cum o pot convinge pe mama?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Operatia asta NU depinde de maica-ta ci de medici si de lege, deoarece copii sunt in crestere si operatia nu este posibila pana nu se incheie cresterea ta, adica dupa 18-20 de ani.
Pana atunci nu-ti va face nimeni operatie la nas.

| doctorandus a răspuns:

La fiecare operatie estetica exista riscul sa esueze si ramai slutita pe viata.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pana la 18 ani nu poti face nimic.Pentru ca atunci din punct de vedere legal esti adult si poti hotari pentru tine si e posibil sa te razgandesti.
https://medicalmarketing.ro/426-2/
Poate daca citesti linkul trimis te mai gandesti bine. Exista riscuri si nu merita efortul plus nu stii pe mana cui incapi si te mutileaza pe viata!
Mama ta are drepate, esti frumoasa!

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă mama ta zice că ești frumoasă înseamnă că ești frumoasă. Orice operație presupune riscuri.

| alibaba99 a răspuns:

Incearca sa te accepti asa cum esti. Daca era o problema medicala, era ok. Asa, ai rabdare, sa mai cresti. O sa decizi tu la momentul ala. Este de evitat sa intri in vartejul operatiilor estetice.