| Miriam999 a întrebat:

Am 16 ani, locuiesc cu mama și cu bunica materna pentru ca tata a decedat când eu aveam 5 luni și a venit și unchiul meu din străinătate. El are 27 de ani, e fratele mamei, eu cu el avem o relație destul de bună chiar de prietenie, mulți spun ca nu e normal sa avem asa relație.Voi ce părere aveți? Vi se pare normal?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fratele mamei tale este parte de familie si nu vad nimic anormal sa ai o relatie ca de la nepoata la unchi, bazata DOAR pe respect si bun simt, fiindca altfel de relatie nu este posibila.

| Madaxo97 a răspuns:

Da, de ce nu ar fi normal, dacă nu este vorba de o relație amoroasă între voi doi, ceea ce ar însemna incest. Atât timp cat totul se rezumă la prietenie și relație nepoata unchi, e ok.

| FreddieM a răspuns:

Au vreun motiv sa creadă ca e ciudata/anormala?
Dacă nu sunteți implicați sentimental, de ce ți-ai face probleme ce observa ceilalți?
Poate ești puțin cam ingenua și te manifesti prea afectuos cu el, iar ceilalți interpretează greșit atitudinea ta. Deduc ca e o o persoana speciala în viata ta și adori poate prezența lui, îți oferă confort și răspunsuri.
Cheers

| Cipi1212 a răspuns:

E normal să ai o relație de prietenie cu unchiul tău.

| AlexaCrs a răspuns:

Având în vedere că unchiul tău e tânăr, e ok dacă sunteți mai apropiați... poate el te înțelege mai bine decât alte persoane mai în vârstă din familia ta. Și poate e și într-un fel o figură paternă pentru tine.
Atât timp cât tu îl vezi ca pe o parte din familie sau ca pe un prieten, nu e nimic rău în asta. La fel sper sa fie și în cazul lui.
Însă daca observi că sentimentele tale bat in spre altă parte, atunci nu e ok, la fel pot spune și când vine vorba de el.
Dar dacă tu îl consideri ca pe un prieten, nu-i un lucru rău.