| Melisa450 a întrebat:

Am 16 ani mama e mau stricta cu mine și ma cearta din aproape orice ea nu știe sa vorbească frumos cu mine cum face tata tata când vede ca mama ma cearta vine și vorbește cu mine frumos chiar dacă greșesc cu tata ma înțeleg foarte bine si cu fratele meu mai mare cu mama nu prea pentru ca ma ceartă.Ce aș putea face în situația asta cu mama? Cum ma pot înțelege mai bine cu ea?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea asculta in totalitate de mama ta, ca asa nu te mai certi deloc cu ea.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu merge tot timpul.
Un părinte fixist și perfecționist este cancer curat!
Eu o zic din experiența.
Oricât de bine ai face ce ai face, găsește ceva ce nu e bine și s-au dus toate lucrurile de râpă, oricât de bine ar fi fost făcute celelalte.
Psihologul e scăparea pentru astfel de părinți, pentru că ale lor progenituri nu pot face nimic, absolut nimic.straight face

| Hyperion7 a răspuns:

Pai întreabă ce o deranjează in mod explicit și cadeți la un comun acord.
Posibil sa caute idealul in tine și nu îl găsește și de aia vrea sa ajungi acolo.
Partea nașpa e că nu o sa poți fi ideală, dar merita macar sa încerci să îi faci pe plac.
N-ar strica daca ar accepta niste ședințe la psiholog, posibil să facă așa pentru că așa a fost si ea crescuta, la rândul ei(cel mai probabil)

| Cipi1212 a răspuns:

E bine că tatăl tău este de partea ta.

| Laura0307 a răspuns:

Să înțelegi motivele pentru care te cearta, sa incerci sa diminuezi acele motive si sa stai la o discutie cu ea, pentru a-ți putea spune oful de pe suflet și ea la fel!