| Carla5678999 a întrebat:

Am 16 ani mama m-a pedepsit pentru ca am jignit-o a zis că nu mai am voie să ies din casa 3 saptamani.Cum să o conving să mă lase afară?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inveti sa vorbesti politicos, diplomatic.
Mai ales cu parintii, bunicii si rudele tale (dar nu numai)!

| darrio2007 a răspuns:

Asumă-ti raspunderea pebtru ce ai făcut si respectă hotărârea mamei. Si comportament frumos in acest timp, poate se răzgândeste mai devreme de alea 3 saptamani.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic sa o convingi ca esti cuminte in astea 3 saptamani, cat stai inchisa in casa, ajutand-o la gospodarie, facand curat, mancare, curatenie si to ce este necesar.

| AliGab a răspuns:

Doar atat? Foarte bine a facut, cum sa iti jignesti tu mama care are grija de tine, iti da sa mananci, te intretine...sa iti fie rusine

| adryang78 a răspuns:

Îți ceri iertare pentru comportament, îți revizuiești atitudinea, te porți frumos și poate se răzgândește. Iar pe viitor arată-i mai mult respect.

| Madaxo97 a răspuns:

O convingi schimbându-ți comportamentul, să nu mai fi obraznica și sa îi vorbești urat niciodată, și să îți ceri scuze să îi promiți ca nu o mai jignești. Poți să ajuți si la treaba prin casă.

| Dragobeta a răspuns:

Pana la 16 ani inca nu ai invatat cum sa te porti civilizat?
Ai reusit sa-ti jignesti mama? La 16 ani cine te crezi, cand inca esti sub tutela parintilor si -mai ales- ei te intretin?
Si vad ca nici nu te intereseaza iertarea mamei ci cum sa faci sa iesi afara. Ai merita 3 ani de pedeapsa.

| 1onur a răspuns:

Spune-i că la nervi ai spus așa că altfel nu spuneai și nu mai vorbi și tu cu mama ta că nu este frumos Să-ți tratezi mama în felul ăla de murdar si greșit...

Nu știu de unde este moda asta cu 3 săptămâni în casă da este exagerată rău să ți în casa atâta timp un copil trebuie sa ai la mansardă scurt circuit serios...

| adam7 a răspuns:

Dacă ți-ar părea rău sincer, ca și jignit-o, asta ar convinge.
Dar tu ești interesat doar cum să îti dea voie afară!
O mamă ai măi, și ea se chinuie să te crească!