| DarianaDariana17 a întrebat:

Am 16 ani, până la urmă am convins-o pe mama sa plece de la tata pentru ca era violent. Acum locuim la părinții mamei mele, eu cu ea, eu nu vreau relație pentru ca nu vreau sa dau peste un bărbat ca tata deși vecinii spun sa îmi fac relație, dar eu am acea teama sa nu dau peste unul ca tata. Dupa părerea voastră e ok ca am aceasta teama? Cum pot scăpa de ea?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E normal sa gandesti asa, mai ales ca esti inca un copil. Vecinii nu stiu ce vorbesc, lasa-i in plata Domnului.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i ok sa ai aceasta teama, mai ales ca esti foarte micuta la 16 ani sa-ti faci relatii, fiindca nu ai inca discernamant si nici nu ai cum sa cunosti caracterul omului.

Si mai lasa naibii vecinii ca nu aia sunt cei de care tu trebuie sa asculti, ca aia te sfatuiesc numai prostii, ca sa aiba dupa aceea ce comenta si barfii pe seama ta, cum fac acum pe seama maica-tii.

Mai asteapta macar 2-3 ani, sa mai cresti, ca sa intelegi cum sunt oamenii si atunci vei putea sa alegi ceea ce-ti convine.

| LisaJulie a răspuns:

Uite, nu toată lumea este ca tatăl tău, trebuie sa încerci sa vorbești cu un băiat, lumea se schimba, generațiile nu mai sunt la fel

| 1onur a răspuns:

Țiai salvat viața și ție și mamei tale foarte bine ai făcut. Bravo.

Păi da dar tu abia ai 16 ani împliniți nu ai cum să dai de un soț ca tatăl tău nici nu timpul de așa ceva la vârsta ta. Fiindcă trebuie săte preocupa de școală mai ai timp până la măritat multă vreme până atunci îți poți face și un prieten sa va înțelegeți bine între voi de aceași vârsta o relație cu un băiat de vârsta ta nu văd nicio problemă în asta.

Eu cred ca ești o fată deșteaptă și mama ta a avut grijă la educația ta în privința asta nu cred ca vei avea parte de oamenii ca tatăl tău în viața ta fiindcă este clar ca ști ce vrei de la viață dacă ai reușit să-ți salvezi mama din mâinile unui om ca tatăl tău.

| Cipi1212 a răspuns:

E mai bine să previi. Ai 16 ani. Nu cred că merită să suferi de la vârsta asta.

| adryang78 a răspuns:

Lasă vecinii să vorbească. În general, vezi-ți de viața ta și nu lua în seamă gura lumii.
E normal să ai rețineri și temeri de genul, din moment ce ai crescut într-o atmosferă de violență în familie. Totuși, nu e bine să gândești așa și să te lași condusă de teamă. Sunt oameni și oameni pe lume, unii mai buni, alții mai răi, nu pleca pe ideea că vei da peste un bărbat la fel ca tatăl tău. Sunt destui ca el, dar sunt și destui bărbați buni.