| Eliza5678 a întrebat:

Am 16 ani părinții mei sunt divorțați eu locuiesc cu mama nu vreau cu tata nu îl suport deloc pe tata îl urăsc cu mama am o relație bună dar tata vrea sa ma ia la el o săptămână și nu vreau eu am fost întrebată când ei au divorțat cu cine aleg să rămân și am ales cu mami ei au divorțat în urma cu un an nu vreau la tata când am aflat că vrea să mă ia la el o săptămână am plâns. Ce pot face în situația asta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti afce nimic, doar sa mergi la el asa cum este hotararea judecatoreasca, iar daca refuzi sa mergi la tatal tau conform deciziei judecatoresti, mama ta poate avea probleme legale considerandu-se ca ea este cea care se opune sau te instiga impotriva tatalui.

Nu inteleg de ce nu lasi naibii ranchiuna, ca 1 saptamana trece repede si apoi, poate tatal tau incarca sa devina un tata bun pentru tine, in fond tu nu ai nici un drept sa-l judeci sau sa-l urasti, ca doar el te-a facut, iar ceea ce este intre mama ta si tatal tau NU sunt problemele tale.

Este extrem de urat daca maica-ta te-a indocrinat si intors impotriva tatalui tau, sa-l urasti, fiindca ii datorezi respect atat mamei cat si tatalui, pana cand vor murii.

| ioana748 a răspuns:

Ai putea discuta cu tatal tau si sa il intrebi daca este imperios necesar sa mergi la el, ca tu nu prea simti a merge dar daca trebuie o faci.
Daca insista, mergi, caci va face probleme mamei tale.
Daca mergi la el, comporta te decent, trece repede saptamana.
Mai ai putin pana la 18 ani si s-a terminat si povestea aceasta.
Nu intotdeauna lucrurile sunt cum dorim, asta i viata.
Minunat ca te intelegi cu mama ta, contează enorm.
Toate cele bune ❤️

| Cipi1212 a răspuns:

Ești destul de mare să decizi!