| Ioana90000 a întrebat:

Am 16 ani şi azi mama m-a certat că m-am trezit la ora 2 dupa prânz şi i-am zis ca nu e treaba ei până la ce ora dorm eu şi sa supărat sunt în creştere am nevoie de somn.Voi ce parere aveţi de cum a procedat mama? Cum pot să mă împac cu ea?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Wow, copil fara pic de respect pentru mama ei, fara bun simt si cu tupeu obraznic.

Sicer, eu ti-as lua telefonul si sansa sa iesi afara pentru 1 luna, fiindca nu ai voie sa vorbesti urat cu mama ta si nici sa faci ce vrei tu la anisorii astia. In plus ti-as crea si obligatii in casa: scularea la o anumita ora, sa faci curat, sa duci gunoiul samd, ca esti ditami fata si poti sa ajuti in casa.

Invata sa-ti respecti parintii fetita, ca asa comportament esti de toata rusinea.
Ai 16 anisori si te consideri buricul pamantului la varsta cand nici macar nu ti-ai terminat educatia, fiindca maica-ta a esuat sa te educe cum trebuia, dar uite ca nu-i tarziu, inca mai are 2 ani pana la majorat, cand isi poate impune vointa si te poate educa cum nu a facut-o inca pana acum.

| untu a răspuns:

Mama are intotdeauna dreptate, sa o ascuti pe ea si te cearta pentru binele tau ca te iubeste si este foarte ingrijorata pentru tine pentru ca daca dormi prea mult o sa te doara capul!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu, nu ai dormit până la ora aia pentru ca ai nevoie de somn, ci pentru ca pierzi nopțile aiurea stând pe telefon probabil sau la seriale sau alte prostii. Culca-te mai devreme, la 12 noaptea maxim, si în felul asta te vei trezi la 8, 9 dimineața. Nu îi răspunde așa urât în sictir mamei tale, foarte urât din partea ta.
Poți să te împaci cu ea cerându-ti scuze și să o mai ajuți la treburi prin casă, ești destul de mare, trebuie să te maturizezi încet încet, mai ai puțin și devii femeie, trebuie să devii independenta în curând.

| Giulia911 a răspuns:

Foarte normal a procedat mama ta. Cereți iertare și dormi de la 22-23 pana la 7.

| eliancodrut a răspuns:

Da, mi-a placut ce ti-a spus Violleta si sunt de acord cu ea.
Cand o sa ai peste 18 ani si o sa traiesti pe banii tai o sa poti sa dormi cat vrei. dar nici atunci, daca ai bun simt, nu-i raspunzi mamei tale in acest mod.
Cere-i iertare, dar sa nu se mai repete.