| nicoleta93 a întrebat:

Am 16 ani si ma numesc am probleme cu parintii mei as vrea sa plec de acasa pentru o perioada nu-i mai suport, se leaga de mine din orice tatal meu a ajuns sa ma bata din orice, mama se leaga de mine din orice a venit vara si am luat vacanta si nu am voie sa ies din casa nu mai suport. ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| adriana_8719 a răspuns:

Si eu am tot 16 ani. am avut acum ceva vreme probleme cu ai mei in sensul ca ne certam tot timpul,nu aveam voie sa ies afara, ca si tine, nu le placeau prietenii mei desi nu erau niste ciudati sau mai stiu eu cum.dar toate astea aveau un motiv. eu le vorbeam foarte urat, nu faceam nimic din ce imi spuneau ei sa fac si i plus tipam si tranteam ca o nebuna. am vrt sa plec initial, dar mi-am dat seama ca nu am unde. am vrut sa ma sinucid, dar nu am vrut sa fiu ca tata(s-a inucis cand aveam 2 ani). si am cedat.am inceput sa beau haotic, pentru ca eu credeam ca ma face sa ma simt mai bine. am inceput sa fumez pentru ca aveam impresia ca ma calmeaza. dar am realizat ca imi faceam mult rau. si mi-am revenit. am inceput sa ii vorbesc frumos mamei mele, sa ii sp iarta-ma cand gresesc, iar atunci cand greseste ea, o fac sa creada ca tot eu am gresit, ca e din vina mea. acum se poarta cu mine asa cum ma port si eu cu ea, suntem cele mai bune prietene. la scoala am rezultate foarte bune(media 9 si ceva) si sunt fericita. mi-a dat voie sa imi fac iubit si ma sustine in tot ce fac. ti-am spus toate astea pentru ca tu sa intelegi ca toate au o cauza si nu rezolvi nimic daca fugi, iti doresti moartea, bei etc. te rog sa analizezi situatia si nu fii egoista! vezi unde gresesti si incearca sa vb cu ai tai, sau macar cu mama ta...stiu ca pare imposibil, si la mine era la fel, dar daca tu nu te schimbi nici ei nu se vor schimba. te pus sia ai grija de tine:*

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plecarea de la parinti nu iti va face bine... dar, dupa cum ai descris tu viata ta... nici sa stai nu mai e bine! Nu stiu ce sa spun.

| Tuitiiii a răspuns:

Ai bunici? rude? ceva? daca e chiar asa fara motiv du-te la protectia copilului. asta este maltratare. sau suna la politie. daca nu poti din propria casa refugiaza-te imediat la prima ruda care no o sa te 'parasca'mult noroc:*

Dixx♥

| Lexiiie a răspuns:

Sa nu faci aceasta greseala imensa! pentru ca vei regreta nespus de mult lucrul acesta.
probabail ca problema parintilor tai si a ta este faptul ca si-au pierdut increderea in tine si nu au alta solutie. poate ca nu le convine comportamentul tau, sau notele tale. incearca sa mai stai cu mama ta prin casa cand te plictisesti, sa o intrebi ce face, si cu tatal tau la fel. vorbeste deschis cu ei si spune-le amandurora ca te fac sa te simti ca intr-o colivie. sigur ca nu iti place sa te bata sau sa te certe, dar incearca sa comunici cu ei si in niciun caz sa nu pleci de acasa. pentru ca de la o asemenea chestie se poate ajunge la lucruri mult mai grave. chiar daca se comporta astfel cu tine, ai tai vor doar sa te protejeze pentru ca poate nu te cred capabila de unele lucruri. adevarul e ca majoritatea parintilor si exagereaza in aceasta privinta dar ai rabdare si o sa vezi ca se va rezolva. sper sa reusesti sa ii convingi. kiss

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu este un raspuns bun de a pleca de acasa. Poate si tu esti o fata neascultatoare si de aceea se leaga parintii tai de tine.
Cand te vor cearta incearca sa vorbesti cu calm si sa nu ridici tonul la ei. Daca tot ei sunt asa de rai cu tine mai bine pleci la bunici sau unde va unde crezi tu ca iti este mai bine.Incearca sa te imprietenesti cu ei.
Pa, pa!

| Claudiu2011 a răspuns:

Vorbeste cu cineva apropiat care te intelege.un bunic o bunica o versioara care te intelegi tu cel mai bine, o ruda mai apropiata. daca nu se rezolva du-te la protectia copilului big grin si spune le situatia. daca vor continua vor fi decazuti din drepturi.e cea mai proasta varianta plecatul de acasa. unde pleci? din ce traiesti?

| PetreConstanta a răspuns:

Draga mea stai cuminte acasa Unde vrei sa pleci Vrei sa fii o viitoare fata pe centura Vezi de treaba ta si stai acasa Nu cred eu ca parintii tai se ia degeaba de tine Incearca si tu sa te schimbi in bine ia sa vezi tu ca nu se mai ia nimeni de tine Sfatul meu este sa stai sa te gandesti bine pentru ca mult ai sa plangi daca nu asculti Te pup si stai linistita Schimba-te in bine

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pleacă la nişte rude.
Dacă problemele nu încetează, eu îţi recomand ferm să apelezi la DGASPC (Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului).
Bătăile crunte nu-ţi fac bine iar animalele alea, deşi acum 17 ani au făcut sex şi-ai rezultat tu, nu merită titlul de părinţi şi cu-atât mai puţin respectul cuvenit.
În viziunea unora de pe-aici trebuie să stai şi să înduri tot rahatul doar pentru simplul fapt că-s părinţii tăi, ceea ce este profund eronat.
Caută să lupţi pentru demnitatea şi drepturile tale!
Faptul că nu te lasă să ieşi prea des din casă nu e chiar aşa de rău dar faptul că mănânci bătaie, ar trebui să te motiveze să începi să iei măsuri, cât mai drastice cu putinţă!
"Vrei sa fii o viitoare fata pe centura" - Hmm... eu te-ntreb altceva: Vrei ca la 20 de ani să arăţi de 40 şi să fii plină de vânătăi?

Numai bine.