| Carla5678999 a întrebat:

Am 16 ani şi mama m-a pedepsit pentru că nu a vrut să mă lase afară pentru ca a zis să o ajut acasa şi am jignit-o a zis că nu am voie 3 săptąmâni afară şi nu vrea să mă ierte.Ce pot face ca să mă ierte şi să mă lase afară?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa cat de obraznica ai fost eu te pedeapseam toata luna.
ai putea acum sa te comprotie xemplar in saptamanile astea, sa te colid e dimineata, sa faci curatenie in casa, sa ajuti mama la bucuatrie, sa speli rufe, sa mai calci samd.
3 saptamani trec repede si partea buna este ca iti ajustezi comportamentul si inceti sa faci curatenie asa cum trebuie si sa-ti ajuti mama pe viitor.

| Violleta2022 a răspuns:

@ 1Onur
Parintii sunt perfect normali la cap, doar copilul este obraznic si nesimtit fiindca a injurat-o pe maica-sa, virbindu-i urat, de aceea a primit aceasta pedeapsa, bine meritata.
In ziua de azi nu s emai bat copii, ci se pedepsesc!
Asta este sfatul tuturor psihologilor din lume: pedeapsa cu ce ii este mai drag copilului, sa-i fie luat, iar fata asta a meritat din plina sa fie inchisa in casa si sa suporta consecintele fatelor si vorbelor ei.

Cand vei creste si tu si vei avea copii, sa-i educi cum trebuie ca altfel ori te injua ori ajung sa te ia la bataie.
La 16 anisori chiar este obligata sa asculte de parinti, fiindca este minora si este sub stricta supraveghere a parintilor ei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mama ta a procedat corect, iar pedeapsa nu exalgerata!
o mama iarta intodeuna, momentan suparata!
Asuma-ti pedeapsa ca nu ai ce face!
Poate fi ca la eliberarea conditionata daca ai un comportament adecvat.Tot e vacanta, ajuta-ti mama in gospodarie..Intreaba mereu daca are nevoiede ajutor
Si poate va ridica pedeapsa inainte de termen, insa va trebui sa iti mentii obiceiurile, macar pe perioada vacantei

| Madaxo97 a răspuns:

Nu si voie să îți jignești mama, în nicio circumstanță.

| Cipi1212 a răspuns:

Să îți ceri iertare și s-o ajuți cu treburile casnice.

| 1onur a răspuns:

"părinți" bolnavi mintali cine și-ar încheie un copil 3 săptămâni Doamne ferește in casă trebuie sa ai și probleme la cap serioase sa faci asta sau să vrei sa faci așa ceva...

Până la urmă o ajuți dacă vrei dacă nu aia e ești un copil nu este obligată să-i faci curat in casa daca nu vrea și aia e ba cât de handicapat sa fi să-ți închizi copilul 3 săptămâni în casă că nu te ajuta la curățenie...