| Olivia899999 a întrebat:

Am 16 ani, sunt adoptată de parinţi meii adoptivi de când aveam 2 luni şi sunt trecuta pe numele lor. Parinții mei biologici m-au abandonat dar chiar dacă au facut asta aş vrea să îi cunosc.Ce pot face ca să îi cunosc pe parinţii mei biologici? Aveţi sfaturi pentru mine?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai 2 posibilitati:
1. Vorbesti cu parintii adoptivi si acestia iti pot spune cine sunt parintii biologici.
2.Te adresezi Serviciului Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor de care apartii (cel unde ti-ai facut cartea de identitate).
Acesta iti poate gasi parintii biologici dar nu iti va comunca datele lor de contact daca nu sunt de acord sa se intalneasca cu tine.
Personal sunt de parere sa-i lasi in pace, avand in vedere ca te-au abandonat si parintii adoptivi te-au crescut de foarte mica.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca poti afla acum acest lucru, fiindca esti minora si informatia nu poate fi data unui copil.
Daca parintii tai adoptivi stiu cine-ti sunt parintii biologici, ii poti intreba pe ei, dar daca nu stiu nici ei, atunci va fi greu sa afli, pentru ca uneori mama lasa copilul spre adoptie in maternitate si cere sa nu i se divulge numele, niciodata.

| ioana748 a răspuns:

Pai, ar trebui sa afli de la orfelinat ceva date despre ei si prin intermediul politiei poate i gasesti pe cei care au donat un copil.
Pe mine personal nu m ar interesa subiectul, dar fiecare este unic si simte altfel.
Respect pentru parintii care ti au oferit o identitate si sansa unei familii.
Ei sunt Universul tau si familia ta.
Toate cele bune,

| MistarGoGu a răspuns (pentru ioana748):

Ce treaba are Politia aici? Adopțiile se fac prin hotărâre judecătorească când un copil abandonat este declarat adoptabil de Protecția Coplilului!
Între momentul abandonului și declararea copilului ca fiind adoptabil se lasă un termen poate părinții se răzgândesc! Dacă în acel termen părinții naturali NU manifesta interes pentru copil sau familia extinsa NU îl dorește atunci este declarat adoptabil și încep procedurile de adopție cu familia care îl dorește!

| MistarGoGu a răspuns (pentru MistarGoGu):

Adoptabil

| ioana748 a răspuns (pentru MistarGoGu):

La mine pe strada, un copil a iesit de la orfelinat si a venit la poarta maica si cu un politist
Politia gasise adresa actuala a mamei lui.
Venise saracu' cu flori sa si cunosca mama.
Habar n aveam ca femeia care avea doi copii se indurase sa arunce unul.
Adica, ma gandeam ca prin ajutorul politiei poate afla adresa sau daca mai traieste pe cine identifica ca parinte.

| MistarGoGu a răspuns (pentru ioana748):

Na. acum depinde de situație! Unii abandonează copii prin locuri fără camere în speranța sa nu fie identificati de Politie! Dacă anterior faptei nu au avut cazier și nu sunt în baza de date cu poze și amprente *( luate de pe lucrurile copilului - haine, jucării) cu care a fost abandonat cam se cauta acul în carul cu fan! Unii duc copii chiar departe de domiciliu unde nu ii cunosc oamenii *( vecini, rude )!

| ioana748 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Asa este, din pacate.

| DeMicUnCălător a răspuns:

De ce? Ce opți de la ei? Sunt niște străini si sunt niște lași care te-au părăsit. Sunt sigur că sunt oameni care nu sunt capabili să iubească sau să facă ceva bun pe lumea asta.
Eu te sfătuiesc să te bucuri și să iubești ceea ce ai ACUMA.
nu ceea ce-ai fi putut avea dacă acei străini nu te-ar fi abandonat.

| MistarGoGu a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Știi vorba aia : nu judeca ca mai ASPRU o sa fi judecat? Avortul este mai grav ca abandonul! I-au dat șansă la viata! Este decizia ei și arata mai multa OMENIE ca cei ce au parasit-o!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru MistarGoGu):

Eh las să fiu judecat!

| MistarGoGu a răspuns:

Părinții sa îți dea actele din dosarul de adopție! Acolo trebuie sa existe un document de la casa de copii sau alta instituție ori de la maternitate dacă te-au luat de acolo!
Când găsești locul ala mergi acolo cu părinții tăi adoptivi dacă și ei vor sa te ajute și cei de la casa de copii sau maternitate ar trebui sa aibă o evidenta!

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă părinții tăi adoptivi te iubesc de ce vrei să îti cunoști părinții biologici care nu te-au vrut?

| Miranjacanela40 a răspuns:

E normal să îți dorești cunoașterea familiei biologice. Cred că a-și face la fel dacă eu a-și fii in situația ta:
Toții oamenii au nevoie să știe de unde provine și să înțeleagă de ce oare s-a întâmplat, sunt multe întrebări și 0 răspunsuri! Eu zic să vorbești prima dată cu părinții adoptivi și să le ceri ajutorul să îți găsești familia biologică pote mai ai frați, și te convingi singură de realitatea vieții tale. În funcție de cum ești primită de către mama ta îți dai seama imediat dacă dorești să ții legătura cu ea s-au de data asta preferi să te îndepărtezi tu. Sunt multe motive pentru care o mamă își abandonează bebelușul. Nimeni nu este in măsură să judece pe nimeni, doar cel care a purtat rucsacul vieții sale, este in măsură să vorbească despre decizia luată. În spatele unei vieții se ascund 1000 de tragedii, traume, bolii și o mică minorie de oameni care pur și simplu nu s-au născut responsabil. Nu cred că te-a abandonat din egoism să plece în vacanta în Caraibe. Are o poveste și este bine să o asculți apoi este decizia ta dacă o lași să facă parte din viața ta actuală. Dumnezeu să te binecuvânteze cu înțelepciune și multă sănătate.