| Valentina7777777 a întrebat:

Am 17 ani, a venit azi tatal meu biologic sa ma vada, iar mama e recasatorita si tatal vitreg s-a bagat în conversaţia mea cu tatal biologic. Eu nu l-am suportat niciodată pe tatal meu vitreg.Ce sa fac sa nu se mai bage în discuţile mele cu tatal biologic? I-am zis mame şi a zis ca ea nu se baga. Vi se pare normal ca se baga el în discuţiile mele?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este nromal ca tatal vitreg sa se bage in discutie despre educatia si cresterea ta, deoarece el este ce care te creste si esti sub acoprisul lui.
Invata sa-ti respectii parintii, indiferent ca-s biologici sau vitregi, fiindca ei te cresc si mai lasa nesimtirea si rautatile, ca ajungi un om uracios, de care lumea se fereste.

| Valentina7777777 explică (pentru Violleta2022):

Da nu e treaba lui ce vorbesc eu cu tatal meu biologic nu e el tata eu am un singur tata, care e tatal meu biologic şi îl iubesc foarte mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valentina7777777):

Dupa cum spuneam, nestimirea si tupeul scoate din tine ce-i mai rau, un copil fara respect si fara educatie!

| Valentina7777777 explică (pentru Violleta2022):

Ce nesimţire, tupeu ca îmi iubesc tatal biologic şi nu pe cel vitreg şi tatal meu vitreg sta în casa tatalui meu biologic dupa divorţa lasat-o pe mama sa stea în casa cumparata de el care e pe numele lui pentru mine a facut asta şi cand voi face 18 ani o să îmi deamie casa aşa a zis el locuieşte în alta parte şi cand tatal biologic îmi va da mie casa tatal meu vitreg nu va mai avea ce cauta acolo

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valentina7777777):

Vad ca vorbesti numai ce-ti convine rastalmacindu-mi vorbele.
Este nesimtire si lipsa de educatie modul cum iti judeci parintii si nu acorzi respectul cuvenit tuturor adultilor din familia ta. ca-ti place sau nu, ai obligatia sa-ti respecti tatal vitreg, asa cum iti respecti pe tatal biologic, fiindca te hraneste si te intretine.
Nu stiu ce edicatie ti-a dat maica-ta dar ar trebuiis a-i fie rusine daca nu te educa acum, cand inca esti minora si nu ai inca creier sa poti intelege situatia reala.

In ce priveste divortul parintilor, a fost decizia parintilor tai sa divorteze, iar tu nu ai voie sa comentezi decizia lor.
Tot ce le datorezi parintilor este RESPECT si bun simt, nu gura mare si obraznicie.

| Valentina7777777 explică (pentru Violleta2022):

Atata timp cat el nu îmi respecta discuţile şi se baga în discuţile mele private cu tatal meu biologic nu îl voi respecta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valentina7777777):

Pacat, cu nesimtire si tupeu nu ajungi departe in viata.

| Valentina7777777 explică (pentru Violleta2022):

Nu e nesimţire e doar adevarul.De ce ar trebui sa îl iubesc pe tatal meu vitreg daca nu e biologic si oricum tatal meu vitreg vrea doar bani mei care mi da tatl biologic de multe ori a cerut bani de la mine dupa ce mi-a dat tatal meu biologic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valentina7777777):

Nu ti-a cerut nimeni sa-l iubesti pe tatal vitreg, doar sa-l respecti, asa cum fac toti copii educati si cu bun simt.

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa ai discutiile cu tatal biologic in discretie, fara ca tatal vitreg sa stie.
Deocamdată aceasta ar fi o solutie.