| FlorinaFlorina5667 a întrebat:

Am 17 ani iar mama m-a pus să fac curat şi nu am vrut aşa ca m-a pedepsit nu ma mai lasa să ies afara din casa ea nu putea pentru ca trebuia sa stea cu fratele meu are 2 ani.Vi se pare normal sa ma pedepseasca la 17'ani?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ești destul de mare. Maturizează-te un pic.

| ioana748 a răspuns:

Pai daca tot stai in casa, fa si tu putin curat.
Tocmai, ca ai 17 ani, ai putea arata ca esti o persoană matura si responsabila.
Daca te comporti ca la 12 ani, asa primesti inapoi. Pedepse din acestea ca la copii neascultători.
Adica, hotaraste te, esti fata mare de 17 ani si om de nadejde care poate ajuta o mama obosită sau un copil razgaiat care primeste glume de pedepse.

| adryang78 a răspuns:

Da, e perfect normal. Tu, de fapt, ce întrebi aici? Vrei confirmare că ai făcut bine, ca să te simți ok? Nu, n-ai făcut bine. Sincer, în locul ei ți-aș fi tăiat și accesul la telefon vreo două zile, fiindcă ai fost obraznică.

| Madaxo97 a răspuns:

Dar de ce nu ai vrut sa faci curat? Ce aveai mai bun de făcut? Astea nu sunt pedepse, sunt treburi casnice care trebuiesc făcute, poate mama ta a muncit mult si era obosita, nu ar strica sa ajuți și tu la treburile casnice, ești destul de mare, aproape ești femeie, trebuie să înveți încet încet să faci de toate, mâncare, curățenie, spălat, călcat. Daca te muți singură sau te măriți în curând va trebui să știi sa faci toate astea.

| Cipi1212 a răspuns:

Din păcate da. Ești minoră și ești în grija mamei tale.