| Estera4798 a întrebat:

Am 17 ani, locuiesc cu mătușa, sora mamei, eu nu am prieteni pentru ca toți râd de mine și îmi zic ca mama m-a abandonat dar nu e așa. Ea s-a dus sa muncească pentru mine în străinătate, nu îmi place când cineva vorbește urât despre mami sau o judeca pentru ca ea de când aveam 5 luni ma creste singura pentru ca tata a murit înecat. In plus ea s-a chinuit cu mine sa ma nască, eu doar pe ea o iubesc, e mama mea.Ce sa fac în situația asta în care nu am prieteni?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa-ti respecti matusa care te creste pana vine maica-ta, ca tu acum esti nerespectuoasa si certereata cu matusa ta, lucru care-l vad si aud toti prietenii tai de aceea te barfesc si rad de tine, ca nu ai nici cel mai mic bun simt sa-ti respecti matusa care se sacrifica si te creste in locul maica-tii.

Ce sa faci ca nu ai prieteni?
Simplu: inveti sa-ti respecti matusa, sa o ajuti zilnic la treburi in casa si in curte, sa nu iesi din cuvantul ei si atunci prietenii vad schimbarea si se intorc la tine, dar pana nu inveti sa ai bun simt, nimeni nu te vrea de prietena!

| mihai69 a răspuns:

În primul rând, să nu mai asculți de „gura lumii".
În al doilea, să înveți cât mai bine și să îți alegi o meserie bună ca să poți sta pe picioarele tale.
O să apară un om și pentru tine.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu-i băga în seamă.

| 4blaire4 a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti pese ce zice lumea. Important este cine esti tu ca om si cum o sa te formezi ca om in viata. Invata bine la scoala, sa ai medii de 8, 9 si 10 si alege-ti o facultate buna si utila pentru tine. uite cateva job-uri din care vei castiga multi bani daca inveti bine: IT-ist, doctor/doctorita, psiholog, arhitect, avocat/avocata, actor/actrita. Deci cel mai important lucru e sa pui burta pe carte. Dupa facultate o sa ai timp si sa-ti gasesti un iubit, care iti va fi alaturi cand vei avea nevoie de el. Sa nu alegi un tip cu 10 ani mai mare decat tine. Vezi sa fie diferenta de varsta doar de 0-3 ani. Iti urez mult succes pe toate planurile. Capul sus. Este speranta si pentru tine.