| EmanuelaEma45 a întrebat:

Am 17 ani mai am 1 frate mai mare el are 24 de ani parinţi noştri au plecat la munca în Germania eu locuiesc la fratele meu dar ca el nu ma prea lasa să ies seara pe afară şi nici să stau mult mie nu mi se pare normal nu e el mama sau tata vouă vi se pare normal credeţi ca procedează corect?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mie chiar mi se pare normal, fiindca esti totusi un adolescent iar fratele tau major stie ce fac copii la varsta asta, deci te protejeaza cu toata dragostea si face exact ce trebuie, ca tutore legal al tau.
Iesitul afara se face ziua, iar pe seara se intra in casa, ca pe seara se intampla cele mai graznice activitati ilegale si pericole.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca tu ai pati ceva nasol sub tutela lui, nu crezi ca pe el ar cadea toata vina? E si normal sa iti impuna regulile astea. El are toata responsabilitatea cu privire la ceea ce se intampla cu tine. Chiar daca el nu este tatal tau, in situatia in care parintii vostri sunt plecati, el preia rolul de parinte. Si trebuie sa asculti de el in limita bunului simt. Adica tu daca ai avea o fetita, ai lasa-o sa mearga seara pe afara? Cand atunci este golaneala cea mai mare?

| AliGab a răspuns:

Nu o fi el mama sau tata, dar procedeaza corect. Esti in grija lui si trebuie sa asculti de el pentru ca vrea sa te protejeze

| adryang78 a răspuns:

Da, e perfect normal. El îți poartă de grijă și tu te plângi? Este adult, știe mai multe ca tine ce pericole te pândesc noaptea pe-afară. Cum ți-ar plăcea să ajungi pe mâna traficanților de carne vie, hmmm?

| just4ubr2015 a răspuns:

Nu ai ce cauta noaptea afara poti iesi in intervalul 16-20 sau dimineata

| hU?a a răspuns:

Da, procedeaza corect. Tu esti minora si in responsabilitatea lui. Tine loc si de mama si de tata. In plus, ca barbat, si mai mare, stie ce pericolele ce sunt pentru o fata, ce vin de la alti baieti. Asculta-l daca vrei sa-ti fie bine.